| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT

Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT

Dokonuję najmu budynku. Do czynszu doliczam podatek od nieruchomości. Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT?


rada

Podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu najmu czy dzierżawy stanowi element podstawy opodatkowania takiej usługi najmu czy dzierżawy, a więc w ramach tej usługi „podlega opodatkowaniu”. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Podstawę opodatkowania VAT stanowi obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Przyjmuje się więc, że w przypadku najmu i dzierżawy podatek od nieruchomości, którego wartością obciążany jest najemca/dzierżawca, jest elementem kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi najmu czy dzierżawy i jako taki stanowi składnik podstawy opodatkowania tej usługi (nie istnieje przepis wyłączający wartość takiego podatku z podstawy opodatkowania usługi najmu czy dzierżawy).

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.

Tytułem przykładu wskazać można pismo Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 16 sierpnia 2005 r. (nr 1471/NUR1/443-272/05/BM, publ. http://sip.mf.gov.pl/), w którym czytamy, że: „Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż spółka z tytułu zawartej umowy dzierżawy obciąża dzierżawcę czynszem, w którego skład wchodzą również koszty opłat z tytułu użytkowania wieczystego, inne opłaty oraz podatki związane z przedmiotem dzierżawy, w tym podatek od nieruchomości. W związku z tym wspomniane opłaty wraz z czynszem właściwym stanowią - zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy - podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług”. Podobnie wypowiedział się Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Katowicach w piśmie z 4 sierpnia 2005 r. (nr PPI/443-123/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/) czy też Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku w piśmie z 26 września 2005 r. (nr 1419/UPO-443-80/05/EN, publ. http://sip.mf.gov.pl/).

Tak więc podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu najmu czy dzierżawy jest elementem podstawy opodatkowania takiej usługi najmu czy dzierżawy, a więc w ramach tej usługi „podlega opodatkowaniu”.

• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »