| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT

Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT

Dokonuję najmu budynku. Do czynszu doliczam podatek od nieruchomości. Czy podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu podlega VAT?


rada

Podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu najmu czy dzierżawy stanowi element podstawy opodatkowania takiej usługi najmu czy dzierżawy, a więc w ramach tej usługi „podlega opodatkowaniu”. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Podstawę opodatkowania VAT stanowi obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Przyjmuje się więc, że w przypadku najmu i dzierżawy podatek od nieruchomości, którego wartością obciążany jest najemca/dzierżawca, jest elementem kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi najmu czy dzierżawy i jako taki stanowi składnik podstawy opodatkowania tej usługi (nie istnieje przepis wyłączający wartość takiego podatku z podstawy opodatkowania usługi najmu czy dzierżawy).

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.

Tytułem przykładu wskazać można pismo Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 16 sierpnia 2005 r. (nr 1471/NUR1/443-272/05/BM, publ. http://sip.mf.gov.pl/), w którym czytamy, że: „Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż spółka z tytułu zawartej umowy dzierżawy obciąża dzierżawcę czynszem, w którego skład wchodzą również koszty opłat z tytułu użytkowania wieczystego, inne opłaty oraz podatki związane z przedmiotem dzierżawy, w tym podatek od nieruchomości. W związku z tym wspomniane opłaty wraz z czynszem właściwym stanowią - zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy - podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług”. Podobnie wypowiedział się Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Katowicach w piśmie z 4 sierpnia 2005 r. (nr PPI/443-123/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/) czy też Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku w piśmie z 26 września 2005 r. (nr 1419/UPO-443-80/05/EN, publ. http://sip.mf.gov.pl/).

Tak więc podatek od nieruchomości wchodzący w skład czynszu najmu czy dzierżawy jest elementem podstawy opodatkowania takiej usługi najmu czy dzierżawy, a więc w ramach tej usługi „podlega opodatkowaniu”.

• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK