| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem

Sprzedajemy maszyny za granicę, tj. dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu. Ostatnio do ich uruchomienia wysłaliśmy do Indii osobę prowadzącą działalność w kraju. Po powrocie obciążyła nas fakturą VAT. Czy możemy VAT zawarty w fakturze odliczyć, czy też może powinna ona wystawić nam fakturę bez VAT?

Gdy daną transakcję będziemy rozliczać jako dostawę wraz z montażem, miejsce świadczenia będzie się znajdować w kraju, gdzie maszyny są montowane. Gdy w związku z dostawą maszyn przysługuje prawo do odliczenia VAT, należy tę transakcję wykazać w poz. 21. Wystawiamy również fakturę bez stawki i kwoty podatku.

Natomiast sposób fakturowania dostawy maszyny powinien wynikać z posiadanych dokumentów dotyczących danej transakcji, które określają jej charakter oraz przedmiot sprzedaży - czy jest to sprzedaż towaru i usługi, czy też wyłącznie towaru. Gdy umowa z kontrahentem określa osobno dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie usług, wówczas faktura powinna to odzwierciedlać (patrz m.in. pismo z 23 czerwca 2006 r. nr 1473/WV/443/554/51/2006/JZ Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu).

Natomiast sposób rozliczenia świadczonej na Państwa rzecz usługi montażu jest błędny. Świadczone na Państwa rzecz usługi należy bowiem zaliczyć do usług na majątku ruchomym. Gdy nie można ich zaliczyć do usług wewnątrzwspólnotowych (taka sytuacja ma miejsce w Państwa przypadku), miejsce ich świadczenia znajduje się w kraju, gdzie usługa jest faktycznie świadczona. Dlatego osoba, która świadczy usługi montażu na Państwa rzecz, powinna wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku, gdy nie jest zarejestrowana w Indiach jako podatnik podatku o podobnych charakterze.

Sposób rozliczenia może więc wyglądać następująco:

I. Dostawę rozliczamy jako eksport towarów:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

(1) Polska firma A rozlicza eksport towarów ze stawką 0%, gdyż miejscem dostawy jest Polska, i wystawi fakturę na rzecz firmy indyjskiej B;

(2) Polska firma C wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku na rzecz firmy A. Firma A nie odlicza VAT z takiej faktury;

II. Dostawę rozliczamy w kraju, w którym odbywa się montaż:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

(1) Polska firma A wystawi fakturę bez stawki i kwoty podatku na rzecz firmy indyjskiej B i rozlicza tę transakcję w poz. 21 deklaracji. Miejscem dostawy są Indie.

(2) Polska firma C wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku na rzecz firmy A. Firma A, która nie odlicza VAT z takiej faktury, ponieważ miejscem świadczenia tych usług są również Indie.

• art. 22 ust. 1, art. 27 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »