| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku udzielenia kredytu konsumenckiego

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku udzielenia kredytu konsumenckiego

Proszę o wskazanie, w którym momencie po naszej stronie, czyli kredytodawcy, powstaje obowiązek podatkowy w przypadku udzielenia kredytu konsumenckiego. Czy będzie to moment wypłaty środków kredytobiorcy, czy też otrzymania odsetek z tytułu udzielonego kredytu? Czy w umowie powinny się znaleźć jakieś specjalne zapisy, które odróżniają ją od innych umów kredytowych?

• warunki, od których spełnienia uzależnione jest przejście własności sprzedanej rzeczy na konsumenta (jeżeli umowa sprzedaży została zawarta z zastrzeżeniem własności),

• jeżeli kredyt jest dostępny wyłącznie u kredytodawcy wskazanego przez sprzedającego - informacja na ten temat.

Cechą kredytu konsumenckiego jest również to, że kredytobiorca ma możliwość korzystania z określonej kredytem sumy pieniędzy przez określony czas bądź suma ta w całości zostaje mu przekazana jednorazowo. Rozliczanie następuje poprzez spłatę określonych w umowie rat kapitałowych i odsetek. I tak, w przypadku przekazania jednorazowo całej kwoty, odsetki są liczone od tej całej kwoty. Natomiast jeśli kredytobiorca ma pozostawioną kwotę na rachunku i korzysta z niej w określonym czasie, odsetki są liczone tylko od zaciągniętego kredytu, a nie od całej kwoty postawionej do dyspozycji kredytobiorcy.

WAŻNE!

Kredyt konsumencki to kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy lub mieszkaniowy).

Czytelnik nie wskazuje w swoim pytaniu, jakiego rodzaju jest kredytodawcą. Przyjmujemy jednak, że jest jedną z instytucji finansowych, które mają uprawnienia do tego typu działalności gospodarczej, tj. udzielania kredytów konsumenckich.

Pytanie dotyczy określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT po stronie kredytodawcy.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Podstawą opodatkowania jest zaś obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Część organów podatkowych wskazuje, że obowiązek przy kredytach powstaje w momencie przekazania środków do dyspozycji pożyczkobiorcy. Organy podatkowe traktują wszelkie pożyczki, kredyty jako efekt umowy konsensualnej, która dochodzi do skutku przez samo porozumienie. Uznają, że umowa kredytowa nie jest umową wzajemną, dlatego odsetki nie stanowią ekwiwalentu. Mają one charakter uboczny. Nie jest to jednak prawidłowe stanowisko. Nie można się z nim zgodzić. Odsetki bowiem stanowią tutaj bardzo ważną rolę.

W podobnej sprawie wypowiedział się również Wojewódzki Sad Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 1032/07), który nie poparł przedstawionego powyżej stanowiska jednego z organów podatkowych.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK