| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku udzielenia kredytu konsumenckiego

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku udzielenia kredytu konsumenckiego

Proszę o wskazanie, w którym momencie po naszej stronie, czyli kredytodawcy, powstaje obowiązek podatkowy w przypadku udzielenia kredytu konsumenckiego. Czy będzie to moment wypłaty środków kredytobiorcy, czy też otrzymania odsetek z tytułu udzielonego kredytu? Czy w umowie powinny się znaleźć jakieś specjalne zapisy, które odróżniają ją od innych umów kredytowych?

WSA uznał, że obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia kredytu konsumenckiego powstaje w momencie zapłaty odsetek lub upływu terminu do ich zapłaty. Jest to logiczny i poparty argumentami wywód. Bowiem tak jak wskazuje przepis art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi, a zatem w przypadku udzielenia kredytu konsumenckiego w dniu otrzymania przez kredytodawcę odsetek bądź w dniu upływu terminu do ich zapłaty.

W uzasadnieniu wyroku WSA czytamy, że cechy pożyczki lub kredytu konsumenckiego polegają nie tylko na wydaniu pieniędzy do dyspozycji usługobiorcy, ale też na umożliwieniu korzystania z kwoty przez określony czas. Rozliczenie następuje w określonych terminach poprzez spłatę rat kapitałowych i odsetek. W związku z tym wynagrodzeniem kredytodawcy są odsetki zapłacone lub których termin płatności minął. Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził, że obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia kredytu konsumenckiego powstaje z momentem otrzymania odsetek przez kredytodawcę lub upływu terminu do ich zapłaty.

PRZYKŁAD

Spółka GAMA zajmująca się udzielaniem kredytów konsumenckich udzieliła kredytu Janowi Kowalskiemu. Podpisała umowę 29 stycznia 2008 r. Całą kwotę, na jaką opiewał kredyt, czyli 25 000 zł, przekazała Janowi Kowalskiemu 15 lutego 2008 r. Spłata odsetek miała się rozpocząć od marca 2008 r. Według umowy kredytobiorca miał dokonywać spłaty do 20 dnia każdego miesiąca. Pierwszej spłaty odsetek Jan Kowalski dokonał 18 marca. W tym dniu powstał obowiązek podatkowy u kredytodawcy. Gdyby Jan Kowalski nie spłacił odsetek do 20, wówczas obowiązek podatkowy i tak by powstał tego dnia, gdyż tak wynikało z umowy.

• art. 19 ust. 1, art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK