REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczyć VAT od zakupu surowca przesłanego do przerobu

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kupiliśmy surowiec, bezpośrednio dostarczyliśmy go do firmy, która miała go przetworzyć, odesłać do nas i zafakturować usługę. Kiedy możemy odliczyć VAT od zakupu tego surowca? Firma przerobiła go i odesłała do nas. Czy możemy wystawić fakturę sprzedaży na firmę, która przerobiła nam surowiec, a następnie ona nas zafakturuje za całość? Fakturę za surowiec otrzymaliśmy w lutym, przerobiony towar - w marcu.

rada

Autopromocja

Firma ma prawo odliczyć VAT z faktury za surowiec w miesiącu, w którym odebrała go od dostawcy i dostarczyła do przerobu, co spełnia warunek otrzymania towaru. Jeżeli miało to miejsce w lutym, odliczenie można zrealizować w rozliczeniu za luty albo marzec.

uzasadnienie

Termin odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury dokumentującej dostawę towaru określa przepis art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT. Na jego podstawie prawo to przysługuje w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę. Jeżeli w tym okresie nabywca nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego o podatek wykazany w fakturze, może tego dokonać również w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy. Ponadto warunkiem odliczenia VAT w powyższych terminach jest również nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Moment otrzymania towaru przez nabywcę ma ścisły związek z momentem jego wydania przez dostawcę. Są one w zasadzie tożsame. Wprawdzie przepisy ustawy nie określają, co należy rozumieć przez oba z nich, to jednak należy zauważyć, że otrzymanie towaru w rozumieniu ustawy nie jest tożsame z fizycznym jego posiadaniem, a tym bardziej z posiadaniem go we własnym magazynie albo w punkcie sprzedaży. Dostawą towaru w VAT jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Dokumentem potwierdzającym takie przeniesienie jest faktura VAT. W praktyce mogą mieć miejsce różne sytuacje związane z wydaniem towaru. W zależności od warunków umowy towar może być dostarczony nabywcy w różny sposób, a mianowicie:

• bezpośrednio przez dostawcę (lub przewoźnika działającego na jego zlecenie) do magazynu nabywcy lub we wskazane przez niego miejsce. Wówczas momentem dokonania dostawy towaru jest fizyczne jego przemieszczenie (dostarczenie) do wskazanego miejsca;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nabywca sam odbiera towar od dostawcy, własnym środkiem transportu. Za moment dostawy i otrzymania towaru uznaje się wówczas jego odbiór przez nabywcę z magazynu dostawcy;

• towar zostaje wydany przewoźnikowi działającemu na zlecenie nabywcy lub innej wskazanej przez niego osobie. Za moment wydania towaru uznaje się moment wydania towaru jednej z tych osób (art. 19 ust. 2 ustawy o VAT).

Warto zauważyć, że wydanie towaru nabywcy, a co się z tym łączy - przeniesienie prawa do rozporządzania nim jak właściciel, nie musi się wiązać z jednoczesnym wydaniem go z magazynu dostawcy (na zewnątrz). Może to nastąpić również bez fizycznego dokonania wywozu towaru od dostawcy. Momentem przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę jest chwila postawienia towaru do dyspozycji nabywcy, chociaż fizycznie towar może się jeszcze znajdować zarówno w magazynie dostawcy, jak i w innym miejscu poza nim. W transakcjach międzynarodowych może to być np. umówiony port morski, z którego jest on odbierany przez nabywcę.

PRZYKŁAD

Firma (C) zakupiła surowiec od firmy (A) w miesiącu lutym. W tym też miesiącu otrzymała od niej fakturę VAT oraz dostarczyła surowiec bezpośrednio od dostawcy do firmy (B), która miała go przetworzyć. Za moment otrzymania towaru firma powinna uznać moment jego odbioru od sprzedawcy. W tym też momencie nastąpiło jego wydanie przez dostawcę. Firma ma prawo odliczyć VAT z tej faktury w rozliczeniu za luty albo za marzec.

Jeżeli odbiór towaru i jego dostawa do firmy (B) miałyby miejsce w marcu, to odliczenie VAT mogłoby odpowiednio nastąpić w rozliczeniu za marzec albo za kwiecień. Podatek naliczony z faktury dokumentującej usługę od usługodawcy (B) firma odliczy w miesiącu otrzymania od niej faktury albo w miesiącu następnym (usługa została wykonana w marcu).

Nie ma natomiast żadnego uzasadnienia dokumentowanie transakcji w sposób proponowany w pytaniu, czyli fakturą potwierdzającą dostawę przez firmę na usługodawcę (B) i następnie przez nią na firmę, obejmującą łącznie dostawę towaru i świadczenie usługi. Takie dokumentowanie byłoby błędne i niezgodne ze stanem faktycznym. Firma (B) wprawdzie otrzymała towar, ale nie w ramach przeniesienia prawa do dysponowania nim jak właściciel, tylko w celu jego przerobu, czyli wykonania na nim usługi. W świetle przedstawionej propozycji musiałoby dojść do dwu dostaw tego samego towaru: między firmami (C) a (B) oraz między (B) a (C), a to nie miało miejsca.

• art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 19 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA