| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy odliczyć VAT od zakupu surowca przesłanego do przerobu

Kiedy odliczyć VAT od zakupu surowca przesłanego do przerobu

Kupiliśmy surowiec, bezpośrednio dostarczyliśmy go do firmy, która miała go przetworzyć, odesłać do nas i zafakturować usługę. Kiedy możemy odliczyć VAT od zakupu tego surowca? Firma przerobiła go i odesłała do nas. Czy możemy wystawić fakturę sprzedaży na firmę, która przerobiła nam surowiec, a następnie ona nas zafakturuje za całość? Fakturę za surowiec otrzymaliśmy w lutym, przerobiony towar - w marcu.


rada

Firma ma prawo odliczyć VAT z faktury za surowiec w miesiącu, w którym odebrała go od dostawcy i dostarczyła do przerobu, co spełnia warunek otrzymania towaru. Jeżeli miało to miejsce w lutym, odliczenie można zrealizować w rozliczeniu za luty albo marzec.

uzasadnienie

Termin odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury dokumentującej dostawę towaru określa przepis art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT. Na jego podstawie prawo to przysługuje w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę. Jeżeli w tym okresie nabywca nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego o podatek wykazany w fakturze, może tego dokonać również w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy. Ponadto warunkiem odliczenia VAT w powyższych terminach jest również nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Moment otrzymania towaru przez nabywcę ma ścisły związek z momentem jego wydania przez dostawcę. Są one w zasadzie tożsame. Wprawdzie przepisy ustawy nie określają, co należy rozumieć przez oba z nich, to jednak należy zauważyć, że otrzymanie towaru w rozumieniu ustawy nie jest tożsame z fizycznym jego posiadaniem, a tym bardziej z posiadaniem go we własnym magazynie albo w punkcie sprzedaży. Dostawą towaru w VAT jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Dokumentem potwierdzającym takie przeniesienie jest faktura VAT. W praktyce mogą mieć miejsce różne sytuacje związane z wydaniem towaru. W zależności od warunków umowy towar może być dostarczony nabywcy w różny sposób, a mianowicie:

• bezpośrednio przez dostawcę (lub przewoźnika działającego na jego zlecenie) do magazynu nabywcy lub we wskazane przez niego miejsce. Wówczas momentem dokonania dostawy towaru jest fizyczne jego przemieszczenie (dostarczenie) do wskazanego miejsca;

• nabywca sam odbiera towar od dostawcy, własnym środkiem transportu. Za moment dostawy i otrzymania towaru uznaje się wówczas jego odbiór przez nabywcę z magazynu dostawcy;

• towar zostaje wydany przewoźnikowi działającemu na zlecenie nabywcy lub innej wskazanej przez niego osobie. Za moment wydania towaru uznaje się moment wydania towaru jednej z tych osób (art. 19 ust. 2 ustawy o VAT).

Warto zauważyć, że wydanie towaru nabywcy, a co się z tym łączy - przeniesienie prawa do rozporządzania nim jak właściciel, nie musi się wiązać z jednoczesnym wydaniem go z magazynu dostawcy (na zewnątrz). Może to nastąpić również bez fizycznego dokonania wywozu towaru od dostawcy. Momentem przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę jest chwila postawienia towaru do dyspozycji nabywcy, chociaż fizycznie towar może się jeszcze znajdować zarówno w magazynie dostawcy, jak i w innym miejscu poza nim. W transakcjach międzynarodowych może to być np. umówiony port morski, z którego jest on odbierany przez nabywcę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK