| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak skorygować podwójnie wystawioną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż

Jak skorygować podwójnie wystawioną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż

Wystawiłam w marcu podwójnie fakturę transportową. Jak to skorygować?


rada

Sposób korekty podwójnie wystawionej faktury zależy od tego, czy została ona wprowadzona do obiegu prawnego, czy nie. W pierwszym przypadku należy wystawić fakturę korygującą obrót do zera, w drugim możliwe jest jej anulowanie.

uzasadnienie

W zależności od tego, czy faktury były wprowadzone do obrotu, czy też nie, uzależniony jest sposób korekty faktury.

W ustawie o VAT oraz w rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy nie przewidziano innej formy zmiany błędnych danych zapisanych na fakturze VAT lub wycofania jej z obiegu prawnego niż wystawienie faktury korygującej. Przepisy nie przewidują możliwości anulowania wystawionej przez podatnika błędnej lub podwójnie wystawionej faktury VAT. Anulowanie faktury jest możliwe tylko wówczas, gdy nie została ona jeszcze wprowadzona do obrotu prawnego (tj. odebrana przez nabywcę). Dlatego anulowanie faktury dopuszczalne jest w zasadzie jedynie w przypadku, gdy faktura nieodebrana przez adresata z różnych przyczyn lub nieskutecznie doręczona nabywcy usługi nie została rozliczona przez sprzedającego w deklaracji VAT-7.

WAŻNE!

Anulowanie faktury jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy faktura nieodebrana przez adresata z różnych przyczyn lub nieskutecznie doręczona nabywcy usługi nie została rozliczona przez sprzedającego.

W takiej sytuacji uznaje się, że nie ma konieczności jej korygowania. Dopuszczalne jest jednak jej „anulowanie” poprzez przekreślenie oryginału i kopii faktury oraz dokonanie na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie. Wystawca faktury powinien wówczas zachować jej oryginał i kopię wraz z wyjaśnieniem przyczyny jej anulowania.

Podwójne udokumentowanie tej samej sprzedaży fakturami, które zostały odebrane przez nabywcę, skutkuje koniecznością wystawienia faktury korygującej dla jednej z nich i skorygowania wykazanego w niej obrotu do zera. Przepisy nie zabraniają w takiej sytuacji jej wystawienia. Dowodem potwierdzającym, że miała miejsce tylko jedna sprzedaż, może być również treść zawartej umowy, którą można się posłużyć w celach dowodowych przed organem skarbowym. Konieczne jest również posiadanie potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę. Warto zauważyć, że w takiej sytuacji jedna z faktur nie stanowi u nabywcy podstawy do odliczenia wykazanego w niej VAT. Jeżeli firma otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę w późniejszym miesiącu, niż wystawiła te faktury, zobowiązana jest do ich uwzględnienia w rozliczeniu VAT zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy. Należny VAT z jednej z nich skoryguje następnie w rozliczeniu za miesiąc, w którym potwierdzenie to otrzyma. Wykazany obrót podlega m.in. zmniejszeniu o kwoty wynikające z dokonanych korekt faktur (art. 29 ust. 4 ustawy o VAT).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabowska

CFO - Omega Code

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »