| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć VAT przy imporcie środka trwałego

Jak rozliczyć VAT przy imporcie środka trwałego

Pierwszy raz mam do czynienia z importem. Dokonałam przedpłaty na środek trwały spoza kraju unijnego. Otrzymałam fakturę zaliczkową w euro. Co z VAT? Jak i kiedy go rozliczyć?

Ponadto dług celny może powstać:

1) z chwilą nielegalnego wprowadzenia towaru,

2) w chwili zaprzestania spełniania obowiązku, którego niewykonanie powoduje powstanie długu celnego, bądź w chwili umieszczenia towaru pod odpowiednią procedurą, jeżeli zostało później stwierdzone, że nie dopełniono jednego z warunków wymaganych dla umieszczenia towaru pod tą procedurą bądź dla zastosowania obniżonych lub zerowych stawek należności przywozowych, ze względu na jego przeznaczenie,

3) w chwili, gdy towar zostaje zużyty, lub w chwili, kiedy zostaje po raz pierwszy użyty na warunkach innych niż te, które zostały przewidziane w odpowiednich przepisach, w przypadku gdy dług celny w przywozie powstaje w wyniku zużycia lub użycia towaru podlegającego należnościom przywozowym, w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym, na warunkach innych niż przewidziane w tych przepisach.

Brzmienie powyższych przepisów powoduje, że dokonywane przed przywozem importowanych towarów płatności (zaliczki, przedpłaty na poczet tych towarów) nie skutkują powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Zatem nie musi Pani w żaden sposób rozliczać w VAT otrzymanej faktury zaliczkowej. Obowiązek ten powstaje (w całości) dopiero z chwilą powstania długu celnego, a więc przeważnie z chwilą przyjęcia zgłoszenia celnego przez organ celny.

• art. 2 pkt 7, art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 19 ust. 7-9, art. 33-40, art. 86 ust. 2 pkt 2 oraz art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• rozporządzenie Ministra Finansów z 26 października 2005 r. w sprawie terminu zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów - Dz.U. Nr 218, poz. 1842

• art. 4 pkt 17 oraz art. 189 i nast. Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny - Dz.Urz. WE L 302 z 19.10.1992

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Matusiak

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »