| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak dokumentować usługę transportową wykonaną przez podwykonawcę

Jak dokumentować usługę transportową wykonaną przez podwykonawcę

Jesteśmy firmą transportową. Przy wykonaniu usługi skorzystaliśmy z innej firmy transportowej. Otrzymałam od niej fakturę za transport towarów do kontrahenta. Teraz chcę obciążyć kontrahenta kosztami transportu. Data rozładunku i faktury od firmy transportowej to 31 marca 2008 r. Czy w związku z refakturą takiej usługi mam siedem dni na wystawienie faktury dla kontrahenta, czyli do 7 kwietnia? Czy fakturę dla obciążanego kontrahenta mogę wystawić po dniu otrzymania faktury od firmy transportowej? Fakturę dostałam 9 kwietnia 2008 r.


rada

Firma może wystawić fakturę na kontrahenta po dacie otrzymania faktury od firmy transportowej. Ostateczny termin jej wystawienia to data otrzymania zapłaty albo 30 dzień od dnia wykonania usługi transportowej, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Pani firma może wystawić fakturę na kontrahenta po dacie otrzymania faktury od firmy transportowej. W tym przypadku fakturę wystawia się bowiem najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego. Dla usług transportowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (w tej części), nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT). Natomiast w przedstawionej w pytaniu sytuacji firma świadczy usługę transportowa na rzecz kontrahenta za pośrednictwem podwykonawcy, tj. firmy transportowej. Ma zatem miejsce podwójne jej świadczenie na podstawie dwu odrębnych umów: między podwykonawcą a firmą oraz między firmą a kontrahentem. Nie jest to refakturowanie usług. Każde ze świadczeń powinno być odrębnie rozliczone, z możliwością zastosowania różnej ceny tego świadczenia, oraz odrębnie udokumentowane, według zasad określonych dla jej rodzaju.

Dla usług transportowych przepisy określają również szczególny sposób ich dokumentowania. Fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, ale może ona być wystawiona również wcześniej, na 30 dni przed jego powstaniem (§ 15 rozporządzenia w sprawie faktur). Oznacza to, że w przypadku usług transportowych termin wystawienia faktury VAT nie decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych czynności rozliczanych na zasadach ogólnych (określonych art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Przedstawiona zasada fakturowania ma zastosowanie również do udokumentowania usługi przez firmę na kontrahenta.

W omawianej sytuacji firma powinna przede wszystkim ustalić datę wykonania usługi. Data jej wykonania w połączeniu z datą otrzymania zapłaty (bądź jej brakiem) wyznaczać będzie moment powstania obowiązku podatkowego zarówno dla zleceniobiorcy, jak i dla Pani firmy oraz ostateczny termin wystawienia faktury. Z pytania wynika, że usługa została wykonana 31 marca 2008 r. Jest to zatem data początkowa dla wyznaczenia obowiązku podatkowego od usługi. Firma ma obowiązek wystawić fakturę najpóźniej w 30 dniu od tej daty albo w dniu otrzymania zapłaty, jeżeli nastąpi ona przed upływem tego terminu. Jest to zarazem moment powstania obowiązku podatkowego, który powoduje obowiązek wystawienia faktury. Fakturę Pani firma może również wystawić przed upływem tego terminu, nie będzie ona miała wówczas wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT od usługi. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas, niezależnie od terminu jej wystawienia, w dniu otrzymania zapłaty albo ostatecznie 30 dnia od dnia wykonania usługi przez firmę transportową.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »