| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Korekta obrotu tylko po zwrocie zaliczki

Korekta obrotu tylko po zwrocie zaliczki

Czy można zmniejszyć obrót o kwotę wynikającą z faktury korygującej przed rzeczywistym dokonaniem zwrotu zaliczki na rachunek kontrahenta?

Pobranie części należności przed wykonaniem usługi dokumentowane jest fakturą VAT. Faktura taka powinna zawierać, oprócz danych identyfikujących dostawcę i nabywcę, stawki i kwoty podatku, kwoty otrzymanej zaliczki, jak również datę otrzymanej zaliczki.

Załóżmy następującą sytuację. Podatnik, mając na uwadze postanowienia art. 29 ust. 2 ustawy, potraktował kwotę wpłaconą przez kontrahenta na poczet świadczenia jako obrót. Z tego tytułu, w oparciu o przepis art. 19 ust. 11 ustawy, wystawił fakturę VAT. Jeżeli nie doszło do zrealizowania zawartej umowy i do faktycznego wykonania świadczenia, podatnik powinien wystawić fakturę korygującą.

WAŻNE!

Jeśli nie doszło do zrealizowania zawartej umowy i do faktycznego wykonania świadczenia, podatnik powinien wystawić fakturę korygującą.

Najpierw jednak powinien nastąpić zwrot zaliczki. Następnie bądź równocześnie (tj. tego samego dnia ) powinna być wystawiona faktura korygująca, która dokumentuje ten zwrot.

Zatem dopiero zwrot zaliczki na rachunek kontrahenta powoduje zmniejszenie obrotu i obowiązek wystawienia faktury korygującej. Skoro zawarta umowa nie została zrealizowana, to nie mamy do czynienia z obrotem.

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 11, art. 29 ust. 1 i 2, art. 106 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Krystyna Dziedzic

ekspert w zakresie VAT,

wieloletni pracownik organów podatkowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »