| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Gdzie podlega opodatkowaniu usługa przygotowania dokumentacji dla kontrahenta unijnego

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa przygotowania dokumentacji dla kontrahenta unijnego

Polska spółka świadczy usługi na rzecz spółki włoskiej, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Miejscem wykonania całej dokumentacji jest biuro projektowe polskiej spółki w Katowicach. Jak należy opodatkować usługi z zakresu badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) oraz usługi przygotowania dokumentacji projektowej i ekspertyz (PKWiU 74.2) świadczone na rzecz włoskiego kontrahenta?

W takich wypadkach miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności -- stały adres lub miejsce zamieszkania.

Tak więc w sytuacji, gdy polska spółka świadczy w Polsce usługi w zakresie przygotowania dokumentacji technicznej budowlano-montażowej wykorzystywanej do celów architektoniczno-inżynierskich (PKWiU 74.2) oraz badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) na rzecz kontrahenta włoskiego będącego jednoczenie podatnikiem podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie ich nabywca posiada siedzibę, tj. terytorium Włoch.

Polska spółka nie nalicza zatem podatku, ani nie dokonuje rozliczenia tej usługi w Polsce, ponieważ nie podlega ona opodatkowaniu w Polsce. Podlega opodatkowaniu we Włoszech.

Polska spółka ma jedynie obowiązek wystawić fakturę uproszczoną. A więc fakturę, na której nie wykazuje kwoty i stawki podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Na fakturze jednak powinna się znaleźć adnotacja, że usługa nie podlega opodatkowaniu VAT z uwagi na art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT oraz że podatek zostanie rozliczony przez nabywcę usługi.

Podatek należny rozliczony przez nabywcę usługi będzie stanowił dla niego kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu.

Polska spółka będzie jednak mogła odliczyć naliczony VAT z tytułu nabycia towarów i usług związanych ze świadczeniem usługi na rzecz włoskiego kontrahenta.

Polski podatnik ma bowiem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą świadczenia usług przez podatnika poza terytorium Polski, pod warunkiem:

• że kwotę taką mógłby odliczyć, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium Polski i

• posiadałby dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 27 ust. 1-4, art. 86 ust. 2 pkt 4, art. 106 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Magdalena Jabłecka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »