| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy przekazując nieodpłatnie maszyny zleceniobiorcy, naliczamy VAT

Czy przekazując nieodpłatnie maszyny zleceniobiorcy, naliczamy VAT

Spółka, przedsiębiorstwo budowlane, kupiła maszyny służące do prac budowlanych. Spółka ta podpisała umowę ze zleceniobiorcą, który zajmuje się wykonawstwem wstępnym, tj. przygotowuje podłoże pod fundamenty budynków. Maszyny zostały przekazane zleceniobiorcy nieodpłatnie. Jest to jeden z warunków umowy. Zleceniobiorca wykorzystuje je, wykonując dla spółki prace zlecone.

Czy należy opodatkować takie czynności nieodpłatnego przekazania? Dotychczas tego nie robiliśmy. Inne spółki naszej branży postępują różnie. Jedni je opodatkowują, inni nie. Przekazane urządzenia nadal pozostają naszą własnością. Proszę o wskazanie prawidłowego sposobu postępowania. Czy są wyroki polskich sądów, na które moglibyśmy się powołać, broniąc się przed urzędem skarbowym?

RADA

Postępują Państwo prawidłowo. Nieodpłatne udostępnianie zleceniobiorcy maszyn, przy użyciu których wykonuje on dla spółki prace zlecone, nie jest czynnością opodatkowaną VAT. Stanowi element współpracy. Nie mamy wtedy do czynienia z odrębną transakcją. Stanowisko takie zajmują również polskie sądy administracyjne. Wypowiedział się w ten sposób także NSA w wyroku z 23 kwietnia 2008 r. (sygn. akt I FSK 1788/07).

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że przedmiotem opisanej transakcji jest nieodpłatne przekazanie w używanie maszyn budowlanych. Tymczasowym użytkownikiem jest zleceniobiorca. Wykorzystuje on maszyny do świadczenia usług na rzecz spółki, tj. zleceniodawcy. Jest to jeden z warunków umowy zawartej pomiędzy stronami.

Jest to typowa umowa tzw. toolingowa. Nie dochodzi tutaj do odpłatnego świadczenia usług, które podlega VAT. Mamy bowiem do czynienia z nieodpłatnym przekazaniem maszyn, od którego spółka nie musi płacić VAT. Nie ma tutaj odrębnej transakcji, tylko czynność wynikająca z umowy. Nie jest to więc żadna dodatkowa transakcja. Tego rodzaju wzajemne świadczenie, jako element współpracy pomiędzy podmiotami, nie wypełnia definicji świadczenia usług wynikającej z przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

DEFINICJA

Umowa toolingowa zakłada m.in. udostępnienie kontrahentowi urządzeń wykorzystywanych przez niego w ramach wspólnego przedsięwzięcia, gdzie jedna ze stron zobowiązuje się do udostępnienia (bez przenoszenia prawa własności) drugiej stronie określonych środków, które mają być wykorzystane przez tę drugą stronę do wykonywania uzgodnionych działań na rzecz strony udostępniającej te środki.

Obie strony takiej umowy dwustronnie zobowiązującej odnoszą korzyści - dający sprzęt zobowiązuje się m.in. do jego przekazania zleceniobiorcy, zleceniobiorca zaś - do świadczenia określonych usług na rzecz zleceniodawcy.

Zleceniobiorca ma jednak ograniczoną możliwość korzystania z urządzeń. Używa ich bowiem wyłącznie w celu świadczenia usług na rzecz zleceniodawcy.

Stanowisko takie potwierdzają również polskie sądy administracyjne. Najnowszy, bo z 23 kwietnia 2008 r., wyrok w tym zakresie wydał NSA (I FSK 1788/07). Ze stanu faktycznego przedstawionego w wyroku wynikało, że podatnik nabył specjalistyczne maszyny i urządzenia. Następnie przekazywał je nieodpłatnie wykonawcom. Wykonawcy wykorzystywali je do produkcji i montażu określonych wyrobów dla podatnika. Podobnie jak w sytuacji Czytelnika, od czynności nieodpłatnego przekazania maszyn podatnik nie odprowadził VAT. Uważał bowiem, że nie są to czynności opodatkowane tym podatkiem.

Organ podatkowy uznał to za nieprawidłowe. Wszczął wobec niego postępowanie. Uznał, że czynności do jakich doszło pomiędzy podatnikiem a wykonawcą spełniają definicje wzajemnego świadczenie usług. Zdaniem organu podatkowego przekazywanie urządzeń było świadczeniem usług związanym z określonym zachowaniem kontrahentów i powinno podlegać VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK