| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy nienależnie wykazany podatek należy zapłacić

Czy nienależnie wykazany podatek należy zapłacić

Spółka źle rozpoznała miejsce świadczenia. Potraktowała dokonaną transakcję jako import usług. Wystawiła fakturę wewnętrzną. Faktycznie import nie wystąpił. Podatek należny z tytułu importu został odprowadzony. Jednak urząd w trakcie kontroli zarzucił spółce, że faktycznie import nie nastąpił. Odliczony jednocześnie podatek powinna zwrócić, ponieważ odliczyła go nienależnie. Jednak należny odprowadziła prawidłowo, nawet jeśli fakturę wewnętrzną wystawiła niepotrzebnie. Spółka nie zgadza się ze stanowiskiem urzędu. Uważa, że ma prawo odliczyć VAT, skoro wcześniej naliczyła go i odprowadziła z tytułu importu. Co w tej sytuacji ma zrobić? Czy może jednak urząd ma rację?

Przykładowo stanowisko takie wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 5 marca 2008 r., sygn. akt I SA/Bk 19/08. Wynika z niego, że podatek z faktury wewnętrznej wystawionej nienależnie, to jest gdy faktycznie nie wystąpił na terenie kraju ani import usług, ani wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy też dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, podlega rozliczeniu jako podatek należny na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty tego podatku, ponieważ takie faktury wewnętrzne potwierdzają czynności, które nie zostały dokonane.

WAŻNE!

Sądy administracyjne potwierdzają stanowisko organów podatkowych, że podatek z faktury wewnętrznej wystawionej nienależnie, tj. gdy faktycznie nie wystąpił na terenie kraju import usług, podlega rozliczeniu. Natomiast jako naliczony nie podlega odliczeniu.

Trudno zgodzić się z tak niekorzystnym dla podatników stanowiskiem organów podatkowych i sądów administracyjnych. Skoro podatnik nie ma prawa odliczenia podatku z faktury, która dokumentuje czynność faktycznie niemającą miejsca, powinien mieć możliwość skorygowania podatku należnego.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ten spór korzystnie rozstrzygnie dla podatników Naczelny Sąd Administracyjny.

Państwo również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Muszą się jednak liczyć z tym, że jest to proces długi. Niekoniecznie zakończy się dla Was pomyślnym wyrokiem. Jak zaznaczaliśmy bowiem na samym wstępie, jak dotąd sądy potwierdzają stanowisko organów podatkowych.

- art. 86 ust. 2 pkt 4, art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »