| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy odliczę VAT z faktury bez terminu płatności

Czy odliczę VAT z faktury bez terminu płatności

Otrzymujemy refakturę za energię. Czy VAT od faktury wystawionej w czerwcu, a zapłaconej w lipcu będzie do odliczenia w czerwcu czy w lipcu? Na fakturze nie ma wskazanego terminu.

Monika Mazur

prawnik Auxilium

Tak

Jeśli faktura nie zawiera zapisu o terminie płatności, zasadne wydaje się wyznaczenie go na podstawie odrębnego wezwania. Jeżeli termin zostanie ustalony z opóźnieniem, nie spowoduje to utraty prawa do odliczenia VAT.

Obowiązek podatkowy przy sprzedaży energii elektrycznej powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a), z chwilą upływu terminu płatności. Zasada ta ma zastosowanie, jeżeli termin płatności został określony w umowie właściwej dla rozliczeń tego typu.

Jeżeli energia elektryczna jest dostarczana nie na podstawie pisemnej umowy rozliczeniowej (nie ma bowiem takiego wymogu prawnego), a jest to jedynie potwierdzone fakturą VAT, należałoby przyjąć, że termin płatności tam wskazany jest tym ustalonym umownie. Bez znaczenia w przypadku sprzedaży energii jest rzeczywiste spełnienie świadczenia pieniężnego przez kupującego.

Problem pojawia się w momencie gdy ani w umowie, ani na fakturze VAT nie wskazano terminu płatności. Należy wtedy sięgnąć do ogólnych przepisów prawa cywilnego określających zasady postępowania w takim przypadku. Artykuł 455 k.c. wskazuje, że jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do zapłaty.

Jeśli jednak faktura nie zawiera zapisu o terminie płatności, zasadne wydaje się wyznaczenie go na podstawie odrębnego wezwania. Sprzedawca usługi powinien tego dokonać także w swoim interesie, gdyż skonkretyzowana zostanie data powstania jego obowiązku podatkowego.

Artykuł 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług zezwala na obniżenie kwoty podatku należnego w deklaracji za następny okres rozliczeniowy. Dodatkowo jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego we wskazanych uprzednio terminach, ma on uprawnienie do dokonania korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym uzyskał to uprawnienie, w terminie pięciu lat. Okres pięcioletni płynie od początku roku, w którym nabyto prawo do obniżenia VAT.

ŁZ

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a), art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »