| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć zakup i przekazanie pracownikom wczasów

Jak rozliczyć zakup i przekazanie pracownikom wczasów

Zakupiliśmy w biurze podróży wczasy, które przekazujemy pracownikom za częściową odpłatnością lub bezpłatnie. Jak należy rozliczyć taki zakup i przekazanie?

PRZYKŁAD

Spółka zakupiła wczasy dla pracowników za cenę 2400 zł od osoby. Przekazuje pracownikom za 50-proc. odpłatnością (1200 zł od osoby). Kwota marży wyniesie 0 zł. Na fakturze VAT marża wystawionej na żądanie pracownika spółka powinna wpisać tylko kwotę do zapłaty 1200 zł, gdy są sprzedawane wczasy dla jednej osoby.

W przypadku przekazywania pracownikom wczasów za częściową odpłatnością w grę wchodzi również zastosowanie zasad ogólnych do opodatkowania odsprzedaży usług turystyki. Zdecydowanie jednak odradzamy wybór tego sposobu postępowania. Po pierwsze, jak zostało wskazane powyżej, organy podatkowe przyjmują, że od 1 stycznia 2008 r. stosowanie procedury marży do usług turystyki jest obowiązkowe (dotyczy to również odsprzedaży usług turystyki). Po drugie w takim przypadku organ podatkowy - ze względu na istniejące powiązania - mógłby zakwestionować zastosowaną cenę i oszacować Państwa obrót na podstawie przepisów art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług. Ryzyko takie - przynajmniej w teorii - istnieje również w przypadku zastosowania procedury marży do odsprzedaży usług za częściową odpłatnością. Jest jednak znacznie mniejsze ze względu na fakt, że w przypadku stosowania tej procedury wyłączone jest ryzyko naruszenia interesów Skarbu Państwa.

Nieco inaczej będzie wyglądać rozliczenie, gdy wczasy są przyznawane pracownikom bezpłatnie. W takim przypadku nie dojdzie do opodatkowania VAT. Jednym z warunków opodatkowania nieodpłatnie świadczonych usług jest bowiem istnienie prawa do odliczenia przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami (art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Państwa firma kupuje usługę od biur podróży, które opodatkowują ją od marży. Na otrzymanych fakturach VAT marża nie występuje zatem podatek naliczony, który mógłby być ewentualnie odliczony. Należy w tej sytuacji uznać, że prawo do odliczenia przy zakupie tych usług nie przysługiwało. Dlatego przekazanie wczasów nie podlega VAT.

• art. 8 ust. 2, art. 32 oraz art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług -- Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK