| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > W jakim terminie należy wystawić fakturę zaliczkową na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy

W jakim terminie należy wystawić fakturę zaliczkową na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy

Otrzymaliśmy od kontrahenta zagranicznego zaliczkę na poczet przyszłych wewnątrzwspólnotowych dostaw. Zaliczka wpłynęła na nasze konto 8 lipca br. Kiedy powinniśmy wystawić fakturę zaliczkową?


RADA

Fakturę zaliczkową powinni Państwo wystawić w terminie 7 dni od wpływu zaliczki na konto, tj. najpóźniej 15 lipca 2008 r.

UZASADNIENIE

Otrzymanie zaliczki, przedpłaty na poczet przyszłych dostaw wewnątrzwspólnotowych należy udokumentować fakturą zaliczkową. Podatnik otrzymujący zaliczkę musi wystawić fakturę w terminie najpóźniej 7 dni od dnia otrzymania zaliczki.

Otrzymywane od kontrahentów zaliczki lub przedpłaty stanowią obrót w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. W myśl bowiem ogólnej zasady wyrażonej w art. 29 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku.

Jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów polski podatnik otrzymał całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Ponadto jeśli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę, polski podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę zaliczkową nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymał część lub całość należności od nabywcy. Dlatego jeśli Czytelnik otrzymał zaliczkę 8 lipca, fakturę będzie musiał wystawić najpóźniej 15 lipca.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur zostały określone w wydanym na podstawie delegacji ustawowej rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie faktur.

WAŻNE

Sprzedawca, który otrzymał zaliczkę, musi wystawić fakturę zaliczkową w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.

Czytając przepis § 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur dowiadujemy się, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Jednocześnie w żadnym przepisie ustawodawca nie zastrzega, że przepis ten stosuje się jedynie do zaliczek w przypadku dostaw krajowych. Zatem podatnik może go stosować również w przypadku zaliczek na poczet dostaw wewnątrzwspólnotowych.

• art. 20 ust. 1 i 3, art. 29 ust. 1 i 2, art. 106 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

• § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Magdalena Jabłecka

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK