| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy nagrody dla kontrahentów są opodatkowane VAT

Czy nagrody dla kontrahentów są opodatkowane VAT

Firma przeprowadziła badanie dotyczące swoich produktów w jednym ze swoich firmowych sklepów. Badanie dotyczyło jakości sprzedawanych produktów i poziomu obsługi klienta. Kontrahenci, którzy wzięli udział w badaniu, otrzymali nagrody rzeczowe. Czy przekazanie im nagród będzie podlegało opodatkowaniu VAT?


RADA

Nie. Przekazanie nagród dla kontrahentów, jako związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie opodatkowane VAT. Nie jest to dostawa towarów. Stanowisko takie potwierdzają sądy administracyjne. Niestety Ministerstwo Finansów i organy podatkowe reprezentują nadal odmienny pogląd. Uważają, że przekazanie towarów (niebędących drukowanymi materiałami reklamowymi oraz informacyjnymi, prezentami o małej wartości i próbkami) na cele związane bądź niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy traktować jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Pod warunkiem że podatnik miał prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupu towarów.

UZASADNIENIE

Dostawa towarów podlega opodatkowaniu jedynie w przypadku, gdy jest dostawą odpłatną. Nieodpłatne przekazanie towarów kontrahentom za udział w przeprowadzonym badaniu na temat produktów firmy nie jest dostawą odpłatną. Ponadto czynności te są ściśle związane z prowadzoną działalnością podatnika. Przekazanie tych towarów kontrahentom nie będzie opodatkowane VAT.

Organy podatkowe uważają, że nieodpłatne czynności tylko wówczas są uznawane za odpłatną dostawę towarów, jeśli podatnikowi przysługiwało przy ich nabyciu prawo do całkowitego albo częściowego odliczenia podatku naliczonego. Jeśli podatnik odliczył podatek naliczony przy ich nabyciu, to ich nieodpłatne przekazanie -- gdyby było nieopodatkowane w istocie stanowiłoby nabycie bez opodatkowania. Organy podatkowe uważają, że jest to sprzeczne z zasadą powszechności oraz neutralności opodatkowania VAT. Jeśli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku, to nieodpłatne przekazanie tego towaru pozostaje neutralne podatkowo, gdyż podatnik już raz został obciążony faktycznym kosztem podatku. Nie ma tutaj znaczenia, czy podatnik odliczył podatek, czy też nie, istotne jest jedynie, czy mu to prawo przysługiwało.

WAŻNE

Według organów podatkowych nieodpłatne przekazania towarów podlegają opodatkowaniu, jeśli przy nabyciu tychże towarów przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia całości lub części podatku naliczonego. Przekazywane towary nie mogą być prezentami o małej wartości.

W praktyce rozliczanie VAT przy przekazaniu towarów stwarza wiele problemów. Zwłaszcza jeśli chodzi o sytuacje, w których tego rodzaju przekazanie związane jest z działalnością podatnika.

W opinii sądów administracyjnych nagrody przekazywane dla kontrahentów nieodpłatnie nie stanowią dostawy towarów. Przy ich przekazaniu nie należy naliczać VAT.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK