| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak należy rozliczyć VAT po korekcie błędnie wystawionej faktury

Jak należy rozliczyć VAT po korekcie błędnie wystawionej faktury

W maju otrzymaliśmy fakturę VAT od dostawcy towaru. Data jej wpływu została potwierdzona. Ponieważ cena była wyższa od uzgodnionej, odesłaliśmy ją do dostawcy. 10 lipca otrzymaliśmy ponownie tę samą fakturę (brak daty drugiego wpływu) i fakturę korygującą, wystawioną 30 czerwca (potwierdzona data wpływu). Czy prawidłowo postąpimy, jeżeli zarówno fakturę pierwotną, jak i korektę zaksięgujemy w czerwcu, odliczając VAT naliczony od pierwotnej i pomniejszając VAT naliczony z korekty?


MATEUSZ KACZMAREK

doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy

Niestety, proponowane rozwiązanie nie byłoby prawidłowe. Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury. Skoro pierwotna faktura została otrzymana w maju, to prawo do odliczenia przysługuje za ten miesiąc. Jednak zgodnie z art. 86 ust. 11 powołanej ustawy, podatnik, który nie dokonał obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury, może to uczynić w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, tj. w przedmiotowej sprawie w rozliczeniu za czerwiec.

Niezależnie od tego, za który z tych dwóch miesięcy (maj czy czerwiec) podatnik ostatecznie rozliczy fakturę pierwotną, powinien dokonać pomniejszenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wynikającą z tej faktury. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów. W tym miejscu może pojawić się wątpliwość, czy podatnik może pomniejszyć podatek należny o zawyżony podatek naliczony, zwłaszcza że zgodnie z art. 88 ust. 3a ustawy o VAT nie stanowią podstawy do odliczenia faktury podające kwoty niezgodne z rzeczywistością, w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością. Wydaje się, że ta restrykcja nie powinna znajdować zastosowania do przypadków, gdy zawyżenie podatku naliczonego wynika po prostu z pomyłki. Raczej chodzi tu o przypadki świadomych nadużyć.

Sposób rozliczania zawyżonego podatku naliczonego uregulowany został w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur. Do niniejszej sytuacji znalazł zastosowanie par. 17 powołanego rozporządzenia, nakazujący wystawienie faktury korygującej w przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie wskazanej na fakturze pierwotnej. Nabywca otrzymujący fakturę korygującą, obniżającą kwotę podatku naliczonego w fakturze pierwotnej, zobowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał. W przedmiotowej sprawie oznacza to konieczność obniżenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za lipiec. Obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego nie występuje jednak, gdy podatnik nie rozliczył podatku określonego w fakturze, której dotyczy otrzymana korekta.

W rozliczeniu za maj lub czerwiec podatnik powinien pomniejszyć podatek należny o cały podatek naliczony z faktury pierwotnej lub tylko o tę kwotę, która jest prawidłowa. W przypadku wyboru pierwszej możliwości, podatnik będzie zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku nali- czonego za lipiec, a w przypadku wyboru rozwiązania drugiego, otrzymanie faktury korygującej w lipcu nie będzie już skutkowało koniecznością zmniejszania podatku naliczonego.

(AP)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »