| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć przekazanie używanego samochodu w rozliczeniu za nowy samochód otrzymany na podstawie leasingu operacyjnego

Jak rozliczyć przekazanie używanego samochodu w rozliczeniu za nowy samochód otrzymany na podstawie leasingu operacyjnego

Firma oddaje używany samochód osobowy, który został wykupiony po zakończeniu leasingu (odliczono VAT), w rozliczeniu za nowy samochód, który będzie używany w leasingu operacyjnym. Wartość przekazanego samochodu zmniejsza należności leasingowe. Jak prawidłowo powinno wyglądać takie rozliczenie w VAT?


RADA

Firma przekazująca samochód w rozliczeniu powinna wystawić fakturę. Natomiast firma leasingowa również wystawia fakturę, na taką samą kwotę, ponieważ pomniejsza ona należność za leasing samochodu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W tym przypadku dochodzi do dwóch transakcji.

Leasingobiorca rozlicza dostawę towarów. Powinien wystawić fakturę VAT najpóźniej dnia od dnia wydania samochodu. Nie jest to czynność nieodpłatna, ponieważ otrzymuje samochód w leasing operacyjny za mniejszą opłatą. Wartość przekazanego samochodu zmniejsza należność za leasing nowego samochodu. Jeśli firma odliczyła tylko 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł, i używała samochód co najmniej pół roku, jego sprzedaż będzie zwolniona z VAT.

Ponadto firma ma prawo do odliczenia VAT z otrzymanych faktur od leasingodawcy w miesiącu ich otrzymania albo w następnym. Wartość odliczenia będzie zależna od rodzaju samochodu - albo 100% wartości VAT określona w fakturach, albo 60% jego wartości, nie więcej niż 6000 zł.

Leasingodawca świadczy na rzecz przekazującego samochód usługę.

Obowiązek podatkowy w VAT dla tej usługi powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT). W przypadku leasingu operacyjnego podstawą opodatkowania jest wysokość poszczególnych rat leasingowych pomniejszona o kwotę należnego od nich podatku. Całość należności podlega opodatkowaniu stawką VAT 22%.

VAT w leasingu operacyjnym pobierany jest więc sukcesywnie od każdej z rat leasingowych. W związku z tym każda rata jest dokumentowana odrębną fakturą VAT. Wysokość rat nie musi być równa.

Zasady dokumentowania w leasingu operacyjnym określa przepis § 15 rozporządzenia w sprawie faktur. W tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Możliwe jest również wystawienie jej przed datą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed jego powstaniem.

Co to oznacza w praktyce? Z analizy przedstawionych regulacji wynika, że wartość samochodu oddanego w rozliczeniu za wzięty na podstawie umowy leasingu operacyjnego powinna zmniejszać wartość pozostałą, która zostanie rozłożona na raty leasingowe.

PRZYKŁAD

Przedmiotem leasingu operacyjnego będzie samochód marki opel o wartości brutto 65 000 zł. W rozliczeniu firma oddaje używany przez nią samochód, którego wartość została wyceniona na 18 000 zł, czyli faktycznie jego wartość pomniejszy wartość leasingowanego samochodu. Stanowi ona częściowa zapłatą za nowy samochód, który będzie przedmiotem leasingu. Załóżmy, że miało to miejsce 20 czerwca. Wartość leasingowana to wartość 47 000 + odsetki od rat leasingowych. Leasingodawca powinien wystawić fakturę najpóźniej 20 czerwca. W fakturze należy wykazać następująco: podstawę opodatkowania (18 000 x 100) : 122 = 14 754 zł i należny VAT 3246 zł, wartość brutto 18 000 zł. Od kwoty tej powstał obowiązek podatkowy w chwili przekazania samochodu. Firma otrzymała nowy samochód w lipcu. Z tym miesiącem rozpoczęło się faktyczne świadczenie usługi leasingowej samochodu. Pozostała kwota będzie fakturowana zgodnie z ustalonym harmonogramem wpłat i ustalonymi kwotami poszczególnych rat leasingowych (za okresy miesięczne).

• art. 7 ust. 2 pkt 2, art. 8, art. 19 ust. 13 pkt 4, art. 86 ust. 1-11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK