| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak należy poprawnie dokumentować premiowany bonus

Jak należy poprawnie dokumentować premiowany bonus

Firma polska współpracuje z dostawcą niemieckim. Za osiągnięty obrót uzyskała premiowany bonus. W jaki sposób należy to udokumentować, gdy to polski podatnik ma wystawić dokument na premię pieniężną?


PrzemysŁaw Adamus

prawnik z Kancelarii Prawniczej Rachelski i Wspólnicy

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Po pierwsze, dlatego że priorytetowe znaczenie dla wskazania sposobu opodatkowania premii ma szczegółowe przedstawienie stanu faktycznego wraz z umową będącą podstawą udzielania premii. Ponadto brak jest jednolitego stanowiska Ministerstwa Finansów, organów skarbowych i sądów administracyjnych w przedmiocie szczegółów opodatkowania takich premii. Biorąc jednak pod uwagę treść obowiązujących przepisów można przychylić się do następującego stanowiska.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przepis ten wskazuje, że świadczenie usług może być rozumiane bardzo szeroko. Jednocześnie z treści tego przepisu wynika, że usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru. Jeśli spółka dokonuje zakupów u kontrahenta oraz w terminie reguluje świadczenie pieniężne, wówczas obie czynności mieszczą się w czynności opodatkowanej VAT, tj. dostawy towarów. Grupa czynności, które składają się łącznie na dostawę towarów, nie może być niejako sumowana i arbitralnie przekształcana przez urzędników w usługę.

Przepisy art. 14 (dostawa towarów), art. 24 (świadczenie usług), art. 30 (import towarów) Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej dowodzą, że wszelkie transakcje wykonywane w ramach działalności gospodarczej podlegają VAT. Transakcje już opodatkowane nie mogą jednak podlegać ponownemu opodatkowaniu, ponieważ ta sama czynność prawna nie może być opodatkowana dwukrotnie tym samym podatkiem od wartości dodanej.

Ponadto, jeśli podmioty gospodarcze powiązane są wyłącznie transakcją kupna sprzedaży, nie zaś innym świadczeniem nabywcy na rzecz sprzedającego towary, nie można stwierdzić, że wypłacana nabywcy premia jest swoistym wynagrodzeniem za dokonaną usługę, tzn. przekroczenia progu sprzedaży uprawniającego do uzyskania premii. Obowiązek wystawienia faktury VAT dotyczy czynności podlegających ustawie. Jeśli więc otrzymanie premii nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towaru i usług, otrzymanie premii nie skutkuje obowiązkiem wystawienia faktury VAT. Wystarczającym dowodem udokumentowania tej czynności będzie nota księgowa.

Podatnicy powinni zapoznać się z interpretacją dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 6 lutego 2008 r. (nr IS.II/2-443/215/07), wyrokiem NSA z 6 lutego 2007 r. (sygn. akt I FSK 94/06) oraz decyzją dyrektora Izby Skarbowej Warszawie z 28 kwietnia 2008 r. (nr 1401/PV-I/4407/14-17/07/EN).

(SVB)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »