| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy urząd skarbowy może określić zobowiązanie podatkowe, jeśli nie doszło do faktycznego przekazania towaru na rzecz pracownika

Czy urząd skarbowy może określić zobowiązanie podatkowe, jeśli nie doszło do faktycznego przekazania towaru na rzecz pracownika

Czy urząd skarbowy może określić podatek należny z wystawionej faktury wewnętrznej, jeśli nie doszło do przekazania towaru na rzecz pracownika, a została tylko wystawiona faktura wewnętrzna, która nie została anulowana?


RADA

Tak, urząd może określić zobowiązanie podatkowe. Tylko wystawienie korekty faktury wewnętrznej mogłoby uchronić podatnika przed zapłatą podatku. Wystawienie faktury i wykazanie w fakturze wewnętrznej kwoty VAT w sytuacji, gdy przekazania towaru na rzecz pracownika nie było, skutkuje obowiązkiem zapłaty wykazanego podatku. Wynika to bezpośrednio z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Tylko wystawienie korekty faktury wewnętrznej mogłoby uchronić podatnika przed zapłatą podatku.

UZASADNIENIE

Jeśli podatnik VAT wystawi fakturę i wykaże w niej VAT, jest zobowiązany do jego zapłaty. Dlatego jeśli wystawili Państwo fakturę i trafiła ona do obrotu prawnego, są Państwo zobowiązani do odprowadzenia podatku. Skoro jednak nie doszło do wykonania czynności, którą potwierdza faktura, mogą Państwo wystawić fakturę wewnętrzną korygującą. Tylko w ten sposób można uniknąć zapłaty podatku.

Katalog czynności dokumentowanych fakturami wewnętrznymi wymieniony jest w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania określa rozporządzenie w sprawie faktur.

Zasady te mają zastosowanie również do faktur wewnętrznych VAT. Powinny one zawierać takie same elementy co faktura VAT (§ 25 rozporządzenia w sprawie faktur).

Wystawienie faktury i wykazanie natomiast w fakturze wewnętrznej kwoty podatku należnego w sytuacji, gdy przekazania towaru na rzecz pracownika nie było, skutkuje obowiązkiem zapłaty wykazanego podatku (art. 108 ust. 1 ustawy o VAT). Tylko wystawienie korekty faktury wewnętrznej mogłoby uchronić podatnika przed zapłatą podatku.

WAŻNE

Wystawienie faktury i wykazanie w fakturze wewnętrznej kwoty podatku należnego w sytuacji, gdy przekazania towaru na rzecz pracownika nie było, skutkuje obowiązkiem zapłaty wykazanego podatku.

Zasady sporządzania korekt dotyczą także faktur wewnętrznych.

W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. W wyroku z 5 marca 2008 r. sygn. akt I SA/Bk 19/08 stwierdził, iż faktura wewnętrzna wystawiona przez podatnika ma taką samą moc jak inne faktury VAT i rodzi obowiązek zapłaty podatku w niej wykazanego.

Ponadto sąd wskazał, że rozwiązanie zawarte w art. 108 ustawy o VAT koresponduje z regulacją unijną zawartą w art. 21.1(c) VI Dyrektywy (UE L z 13 czerwca 1977 r.). Przepis ten stanowi, iż do zapłaty podatku zobowiązana jest również każda osoba, która wykaże ten podatek na fakturze. Zatem również z tego unormowania wynika, że wystawca faktury ma obowiązek zapłaty podatku wykazanego na fakturze również wtedy, gdy faktura nie odzwierciedla żadnej transakcji.

• art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 2, art. 106 ust. 1 i 7, art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

• §9, § 13, § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 542, poz. 89

Krystyna Dziedzic

ekspert w zakresie VAT,

wieloletni pracownik organów podatkowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »