| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jaką stawką opodatkować sprzedaż lokali mieszkalnych, parkingu i drogi dojazdowej

Jaką stawką opodatkować sprzedaż lokali mieszkalnych, parkingu i drogi dojazdowej

Czy całość sprzedaży przez dewelopera lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w działce, na której oprócz budynku mieszkalnego znajduje się parking i droga dojazdowa, należy opodatkować stawką 7%, czy opodatkować oddzielnie lokal z przypadającym mu udziałem w gruncie i oddzielnie udział w działce, na której znajduje się infrastruktura? Co w przypadku garaży znajdujących się w budynku?


RADA

Całość sprzedaży może być opodatkowana stawką 7%, ponieważ sprzedawany jest lokal wraz udziałem w gruncie. Stawkę 7% można zastosować również, gdy garaż lub miejsce parkingowe znajdują się w budynku i sprzedawane są jednym aktem notarialnym. Według organów podatkowych należy wyodrębnić wartość lokalu i przypadający mu udział w gruncie od wartości parkingu i drogi i opodatkować je odpowiednio stawkami 7 i 22%.

UZASADNIENIE

Przy sprzedaży budynków i lokali udział w gruncie (prawo użytkowania wieczystego gruntów) podlega opodatkowaniu taką samą stawką VAT jaka ma zastosowanie do dostawy budynku (budowli lub jej części). W przypadku bowiem, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy o VAT).

Od 1 stycznia 2008 r. również sprzedaż lokali mieszkalnych jest opodatkowana stawką 7%. Stawka 7% ma jednak zastosowanie wyłącznie do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych (art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT i § 5 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego).

Problem powstaje, gdy wraz z mieszkaniem jest sprzedawane miejsce postojowe lub garażowe czy garaże. Jednak skutki ich sprzedaży są uzależnione od wielu czynników.

7-proc. stawki VAT nie można zastosować do sprzedaży lokali użytkowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych lub mieszkaniach wraz z udziałem gruntu ich dotyczących.

Dotyczy to przede wszystkim garaży wolno stojących, miejsc postojowych w garażach podziemnych, naziemnych i innych lokali użytkowych wybudowanych w ramach obiektu budownictwa mieszkaniowego, np. lokali przeznaczonych na działalność gospodarczą lub usługową.

Według organów podatkowych sprzedaż garaży znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych (najczęściej w podziemiach tych budynków), ale stanowiących oddzielne lokale użytkowe i będących przedmiotem oddzielnej sprzedaży na podstawie dwu odrębnych aktów notarialnych, też należy opodatkować stawką 22%. Stanowisko takie wyraził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji wydanej 7 grudnia 2007 r. (nr 1401/PV-I/4407/14-9/07/AŁ), powołując się w niej na wyrok Sądu Najwyższego z 7 marca 2003 r. (sygn. akt III RN 29/02).

Również sądy administracyjne w takim przypadku uznają, że należy zastosować stawkę 22%.

WAŻNE!

Sprzedaż garaży na podstawie odrębnych aktów notarialnych musi być opodatkowana stawką 22%.

Największe kontrowersje budzi sytuacja, gdy sprzedaż miejsc garażowych i postojowych dokonywana jest łącznie z mieszkaniem na podstawie jednego aktu notarialnego. Organy skarbowe stoją na stanowisku, że nie stanowią one części przynależnych do mieszkania i podlegają również opodatkowaniu VAT stawką 22%. Ich zdaniem forma sprzedaży nie może mieć wpływu na zasady opodatkowania VAT. Należy wówczas wyodrębnić ułamkową część wartości miejsca garażowego (postojowego) wraz z częścią przynależnego mu gruntu i opodatkować je stawką 22%, a pozostałą część stawką 7%. Pogląd taki wyraził m.in.: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w piśmie z 3 stycznia 2007 r. nr 1438/443/321-129/2006/AF, Izba Skarbowa w Kielcach w decyzji z 31 października 2007 r., nr PP1/443-108/07, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach w piśmie z 11 czerwca 2007 r., nr OG-005/41/2007/PP/443-23/07, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim w piśmie z 15 maja 2007 r., nr USIII/2-443/199/27/J/2007 (aktualne również w obecnym stanie prawnym).

Podatnicy, którzy nie obawiają się konfliktu z urzędem skarbowym, mogą do całości sprzedaży zastosować stawkę 7%.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »