| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy przed zarejestrowaniem się jako podatnik VAT UE można stosować stawkę 0%

Czy przed zarejestrowaniem się jako podatnik VAT UE można stosować stawkę 0%

Jeśli najpierw dokonałem dostawy wewnatrzwspólnotoweji wystawiłem fakturę, a dopiero później zarejestrowałem się jako podatnik VAT UE. Czy mam prawo stosować stawkę 0% do tej transakcji?


rada

Nie, podatnik, który nie zarejestrował się na potrzeby transakcji wewnątrzwspólntowych, nie ma prawa do zastosowana stawki 0% do dokonywanych dostaw wewnątrzwspólnotowych. Prawidłową do zastosowania stawką będzie stawka podstawowa w wysokości 22%. Podatnik nie może skorygować uprzednio wystawionej faktury w części dotyczącej stawki podatkowej.

uzasadnienie

Z Pańskiego pytania wynika, że niestety nie spełnia Pan jednego z podstawowych warunków wymaganych przez ustawę, aby móc skorzystać z preferencyjnej stawki 0%. Nie posiadał Pan na dzień dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy numeru NIP-UE, ponieważ nie dokonał Pan rejestracji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jedyną właściwą stawką do zastosowania będzie stawka podstawowa, czyli 22%.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów została wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych VAT (art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).

DEFINICJA

Wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jest wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik VAT, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Podatnicy VAT czynni są bowiem obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R/UE o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności (art. 13 ust. 6 ustawy o VAT).

Ponieważ podatnik nie był w ogóle zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych i dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, nie ma prawa do zastosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 0%.

Jeżeli towar, którego dostawy dokonał podatnik, nie jest na podstawie przepisów ustawy bądź rozporządzenia opodatkowany niższymi stawkami, do przedmiotowej dostawy powinien zastosować stawkę podstawową w wysokości 22%.

Nawet jeśli podatnik dokona rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie może skorygować uprzednio wystawionej faktury w części dotyczącej stawki podatkowej.

Stanowisko takie zajął Minister Finansów w piśmie z 21 sierpnia 2005 r., nr PP4-810-592-a/05/TZ/1350.

• art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 13 ust. 6, art. 41 ust. 2, art. 97 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Magdalena Jabłecka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »