| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy zwrot kosztów procesowych podlega VAT

Czy zwrot kosztów procesowych podlega VAT

Czy do faktury wystawianej na spółkę za zwrot kosztów zastępstwa procesowego w kwocie zasądzonej radca prawny, który jest podatnikiem VAT dolicza 22 proc. VAT?


MONIKA MAZUR

prawnik Auxilium

39,90 zł500 pytań o VAT

Tak

Radca prawny świadczący usługi na rzecz klienta jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT i naliczenia podatku w wysokości 22 proc.

Usługi prawnicze wykonywane na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek nieposiadających osobowości prawnej są zatem opodatkowane VAT. Z uwagi na to, że ustawa w żadnym z załączników nie wskazuje zwolnienia lub preferencyjnej stawki dla usług prawniczych, są one opodatkowane według stawki podstawowej 22 proc. Należy wspomnieć w tym miejscu także o braku możliwości zwolnienia podmiotowego dotyczącego drobnych przedsiębiorców. Artykuł 113 ust. 13 pkt 2 wskazuje bowiem, że zwolnień wskazanych w ust. 1 i 9 tegoż artykułu nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze. Oznacza to, że prawnicy świadczący usługi są zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnik czynny VAT i naliczania podatku już od momentu wykonania pierwszej usługi.

Zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania cywilnego (art. 99) stronie wygrywającej sprawę reprezentowanej przez radcę prawnego zwraca się koszty procesu w wysokości według przepisów o wynagrodzeniu adwokata. Sąd zasądza koszty zastępstwa bez wskazania, czy jest to kwota netto czy brutto. Jednakże należy przyjąć, że jest to kwota brutto, bowiem nie jest ona potem powiększana i zwrot przez stronę przegrywającą następuje w wysokości określonej przez sąd.

W przedstawionym problemie nie ma znaczenia fakt, że spółka ma zasądzony zwrot kosztów w konkretnej kwocie, a radca prawny wystawi fakturę za wykonaną usługę w kwocie opodatkowanej. Należy zwrócić uwagę na odmienne uregulowanie zasad zwrotu kosztów pomocy prawnej świadczonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu. W 2005 roku wprowadzono bowiem przepis wskazujący, że w sprawach, w których strona korzysta z pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu, wynagrodzenie radcy sąd podwyższa o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o VAT, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach.

ŁZ

PODSTAWA PRAWNA

Art. 5 ust. 1, art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Monitor Księgowego225,00 zł
avatar leszek229

2013-10-23 08:04 Zgłoś

Dziękuję za odpowiedź, jednak mnie chodziło o to, że wpłyną na moje konto 3 raty po 1 tys. zł. , Radca wystawi fakturę Vat w pierwszej kolejności na 2,4 tys. zł i je otrzyma, następnie pomimo wyroku przestana przychodzić kolejne raty od dłużnika, i moja sytuacja będzie taka, że sprawę mam wygraną a środków brak -  prawnik ma wypłacone wynagrodzenie miesięczne ryczałt zgodnie z umową oraz należne koszty zastępstwa zgodnie z wyrokiem ponieważ a dla mnie zabraknie.Pytanie - Czy nie powinno się wypłacać kosztów zastępstwa proporcjonalnie do otrzymanych wpłat od dłużnika ?, czy są jakieś uregulowania w tym zakresie ?

avatar Ania_B

2013-10-23 07:37 Zgłoś

Tak, to jest ok.Jeżeli Pan nie odda radcy prawnemu tych 2,4 tys - będzie miał w stosunku do pana roszczenie o ich zwrot.Dlaczego pisze pan o 3 latach?art. 125 § 1 kodeksu cywilnego - roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

avatar leszek229

2013-10-23 07:29 Zgłoś

Witam wszystkich,  Mam wygraną sprawę o 10,5 tys zł + sąd zasądził koszty zastępstwa 2,4 tys zł, jednak spłata przychodzi w ratach od komornika po 1 tys zł miesięcznie, Radca Prawny chce te koszty dla siebie w pierwszej kolejności, czy to jest OK ???, czy muszę mu zapłacić zanim cokolwiek ja odbiorę, przecież nie ma pewności że np. po 3 ratach , przestanie płacić i co wtedy ???, proszę o odpowiedź  

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem Infor.pl »