| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć VAT z faktury RR, jeśli zapłata nastąpiła w gotówce

Czy można odliczyć VAT z faktury RR, jeśli zapłata nastąpiła w gotówce

Zakupiłem u rolnika ryczałtowego towary. Jednak zapłaty dokonałem gotówką w momencie sprzedaży i odbioru towarów. W związku z tym mam wątpliwości, czy przysługuje mi prawo do odliczenia VAT z faktury RR. Czy muszę jeszcze spełnić dodatkowe warunki, czy najistotniejszy jest sposób zapłaty?

W drugim warunku ustawodawca ewidentnie wskazuje, że podatnik powinien dokonać zapłaty należności nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, na rachunek bankowy rolnika. Za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

WAŻNE!

Datą dokonania zapłaty przez nabywcę produktów rolnych jest data wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

Z przedstawionego przez Czytelnika stanu faktycznego wynika, że zapłata należności za produkty rolne nastąpiła gotówką w momencie sprzedaży zamiast na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego. Nie został więc spełniony wymagany warunek do uzyskania zwrotu VAT. Przysługujący rolnikowi ryczałtowemu zryczałtowany podatek od towarów i usług nie zwiększa u Czytelnika - jako nabywcy produktów rolnych, kwoty podatku naliczonego. Powoduje to, że Czytelnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku od towarów i usług o zawarty zryczałtowany podatek od towarów i usług w przedmiotowych fakturach VAT RR. Podatek naliczony wynikający z takiej faktury stanowi koszt uzyskania przychodów. Wynika to z przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a). Zgodnie z jego brzmieniem jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

WAŻNE!

Nieodliczony podatek naliczony wynikający z faktury VAT RR stanowi koszt uzyskania przychodów. Wynika to z przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko takie wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 7 marca 2008 r. nr IP-PB3-423- -59/08-2/GJ. Czytamy w nim, że: „Niespełnienie warunków określonych w art. 116 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług skutkuje brakiem prawa obniżenia podatku należnego.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwestię zaliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku VAT do kosztów podatkowych w sytuacji, gdy zryczałtowany zwrot podatku VAT nie zwiększa podatku naliczonego, należy rozpatrywać pod kątem związku z przychodem z działalności gospodarczej (art. 15 ust. 1 ustawy). Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest częścią zapłaconej przez przedsiębiorcę ceny za produkty rolne. O ile więc zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego ma związek z osiąganiem przez przedsiębiorcę przychodów, kwota zryczałtowanego zwrotu podatku ujęta w kwocie nabycia brutto produktu rolnego stanowi koszt podatkowy”.

Podobnie wypowiedział się Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotowie w piśmie z 29 listopada 2006 r. nr ZD/415-26/06 oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim w piśmie z 30 października 2006 r. nr US I/1-415/15/2006.

Czytelnik wskazał w pytaniu, że tylko częściowo nie zastosował się do warunków określonych przez ustawodawcę. Zakładamy, że pozostałe warunki spełnił. Jednak nie zmienia to faktu, że prawo do zwrotu VAT mu nie przysługuje.

• art. 115, art. 116 ust. 1-2 i ust. 6-7, art. 117 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Magdalena Jabłecka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »