| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Opodatkowanie marży a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Opodatkowanie marży a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzę działalność gospodarczą - komis samochodowy. Podatek od towarów i usług rozliczam na podstawie opodatkowania marży. W związku z prowadzoną działalnością ponoszę różne wydatki, takie jak np. opłaty za prąd, wynajem biura czy telefon. Czy mam prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami?


W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5, czyli w przypadku których podstawą opodatkowania jest marża (art. 120 ust. 19). Przepis ten stanowi, iż zakaz dokonywania odliczeń dotyczy konkretnych, wymienionych w tym zakresie przedmiotów będących przedmiotem obrotu. Oznacza to, że podatnik, stosując zasadę opodatkowania według szczególnej procedury opodatkowania marży, ma prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego związanego z kosztami prowadzonej działalności. Warunkiem jest, aby wydatki te mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2). Czytelnik ma zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur kosztowych, jeżeli dotyczą one wydatków wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Takie stanowisko wyrażone zostało również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 lipca 2008 r., sygn. IPPP2-443-724/08-5/AZ

Reasumując, zakupy kosztowe (ogólne) ponoszone przez czytelnika zadającego pytanie, wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami w zakresie, w jakim wykorzystywane są one do wykonywania czynności opodatkowanych.

Paweł Mazur

Podstawa prawna:

art. 86 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4, 5 i 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

reklama

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »