| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy można skorygować deklarację VAT

Kiedy można skorygować deklarację VAT

Złożyłem deklarację VAT-7 z wykazaną kwotą do zwrotu. Zostałam wezwany do urzędu w celu przedstawienia dokumentów uprawniających mnie do zastosowania stawki 0% . W trakcie kompletowania dokumentów okazało się, że w stosunku do jednej transakcji nie miałem prawa zastosować stawki 0%. Czy mogę jeszcze złożyć korektę? Czy lepiej poczekać, co na to powie urząd w trakcie czynności sprawdzających?

5) jeśli w wyniku korekty ulegnie zmniejszeniu kwota do przeniesienia na następny miesiąc, nie powstaje u nas zaległość podatkowa; musimy jednak pamiętać o skorygowaniu następnej deklaracji,

6) napisz uzasadnienie korekty, które złóż wraz z korektą deklaracji.

Jeśli spełnimy powyższe warunki, nie grożą nam sankcje karnoskarbowe.

Takie ograniczenia nas nie obowiązują, gdy kontroluje nas urząd kontroli skarbowej. Po kontroli skarbowej możemy złożyć korektę deklaracji VAT. Nie zostanie wtedy nałożone na naszą firmę dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

W niektórych przypadkach deklarację za nas może skorygować urząd skarbowy. Istnieje taka możliwość, gdy deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki albo wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami. W takim przypadku urząd może za nas skorygować deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1000 zł (art. 274 § 1 Ordynacji podatkowej).

Na korektę możemy wnieść sprzeciw do organu, który dokonuje korekty, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę.

• art. 53, 81, 81b, 274 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 118, poz. 745

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »