| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy budowa domu na działce rekreacyjnej może podlegać 7-proc. stawce VAT

Czy budowa domu na działce rekreacyjnej może podlegać 7-proc. stawce VAT

Jaki jest VAT na roboty budowlane dotyczące budowy domków na działkach rekreacyjnych - 7 czy 22%?


RADA

Decydujące znaczenie na wysokość stawki VAT ma rodzaj budowanego domu. Jeżeli w projekcie budowlanym i pozwoleniu na budowę określono budynek jako mieszkalny stałego zamieszkania - jego budowa będzie podlegała 7-proc. stawce VAT. Jeśli nie, należy zastosować stawkę 22%.

UZASADNIENIE

Jeśli domek jest klasyfikowany do budynków mieszkalnych stałego zamieszkania firma świadcząca usługi budowlane powinna zastosować stawkę 7%.

Stawkę VAT 7% podatnicy świadczący usługi budowlane mogą zastosować, gdy budynek spełnia 2 warunki:

1) został sklasyfikowany pod symbolem PKOB 11 (art. 41 ust. 12-12c w zw. z § 5a ust. 1a rozporządzenia wykonawczego). Z jej zakresu zastosowania wyłączone są natomiast roboty związane z budową i remontem lokali użytkowych położonych w budynkach mieszkalnych oraz roboty dotyczące infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Podlegają one opodatkowaniu 22-proc. stawką VAT;

2) jest budynkiem stałego zamieszkania.

Z powyższego wynika, że decydujące znaczenie na stawkę opodatkowania VAT robót budowlanych ma rodzaj budowanego budynku, a nie rodzaj działki, na którym budowa będzie realizowana.

Do obiektów budownictwa mieszkaniowego zaliczamy budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 (art. 2 pkt 12 ustawy). Przepisy ustawy o VAT nie definiują jednak pojęcia budynku mieszkalnego. Taką definicję zawiera między innymi klasyfikacja obiektów budowlanych. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Jeżeli mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne, budynek taki jest klasyfikowany jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Natomiast według klasyfikacji metodycznej zawartej w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w skład ugrupowania 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne wchodzą m.in. samodzielne budynki, takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.

Dlatego domki wypoczynkowe również możemy zaliczyć do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »