| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy brak podpisu i pieczątki na fakturze czyni ją nieważną

Czy brak podpisu i pieczątki na fakturze czyni ją nieważną

Otrzymaliśmy fakturę, która nie ma ani pieczątki sprzedawcy, ani podpisu osoby, która ją wystawiła. W miejscu przeznaczonym na pieczątkę znajdują się dane firmy wydrukowane komputerowo. Niemniej jednak nie ma ani pieczątki, ani podpisów. Czy taka faktura stanowi podstawę do odliczenia VAT? Czy nikt nam nie zarzuci, że została spreparowana w celu wyłudzenia VAT, tzn. abyśmy sobie mogli odliczyć VAT w deklaracji?


RADA

Faktura ta stanowi podstawę do odliczenia VAT. Ustawodawca nie wymaga, aby na fakturze znajdowały się podpisy czy pieczątki. Przepisy nakazują, aby znajdowały się na niej pewne określone, niezbędne dane, które - jak wynika z pytania - tam się znajdują. Zatem jeśli tylko nabyte towary czy usługi, których nabycie zostało udokumentowane ową fakturą, są związane z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną, mogą Państwo odliczyć VAT z tej faktury.

UZASADNIENIE

Rozpatrując możliwości odliczenia VAT wynikającego z faktur, podatnik, który zamierza skorzystać z tego prawa, powinien wziąć pod uwagę, czy:

• zakupione przez niego towary lub usługi będą wykorzystane przez niego w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT oraz

• dokumenty, tj. faktury, zostały wystawione w prawidłowy sposób.

Związek z czynnościami opodatkowanymi

Jeśli towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Kwotę podatku naliczonego, która podlega odliczeniu, stanowi:

1) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

• z tytułu nabycia towarów i usług,

• potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

• od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów

2) w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego,

3) zryczałtowany zwrot podatku, który u nabywcy produktów rolnych zwiększa kwotę podatku naliczonego

4) kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Zatem jeśli tylko nabyte towary i usługi są wykorzystywane podczas wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT - podatnik je wykonujący ma pełne prawo do skorzystania z prawa do odliczenia VAT. Może to uczynić na bieżąco, czyli w miesiącu otrzymania faktury bądź w kolejnym miesiącu.

Niezbędne elementy faktury gwarantujące jej prawidłowość

Wszystkie czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej przez podatników VAT, opodatkowane tym podatkiem, muszą być właściwie udokumentowane. Prawidłowo udokumentowana, opodatkowana VAT czynność oznacza potwierdzenie jej wykonania poprzez wystawienie faktury VAT.

Przemawia za tym art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym: „Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16”.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK