| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy sprzedaż towaru w kraju unijnemu nabywcy jest WDT

Czy sprzedaż towaru w kraju unijnemu nabywcy jest WDT

Czy można uznać, że dostawa jest WDT, gdy towar sprzedany kontrahentowi z UE nie jest do niego dostarczony, lecz pozostaje w naszym magazynie? Wystawiamy fakturę sprzedaży, na której kontrahent podpisuje, że towar otrzymał, lecz faktycznie zostaje u nas. Nabywca sprzeda go z naszego magazynu, jak będzie miał zamówienie. Czy w takim razie ten towar jest opodatkowany w Polsce, a jeśli tak, to czy stawka VAT wynosi 0%, czy 22%?


RADA

Niestety nie. Dokonana dostawa nie spełnia przesłanek uznania jej za WDT z prawem do opodatkowania 0-proc. stawką VAT. Firma powinna uznać tę dostawę za krajową i zastosować do jej opodatkowania stawki krajowe.

UZASADNIENIE

Państwa firma nie może zastosować stawki 0%, gdyż nie dochodzi w tym przypadku do wewnątrzwspólnotowej dostawy. Natomiast tylko wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) podlega opodatkowaniu 0-proc. stawką VAT. Aby jednak daną dostawę można było uznać za WDT, należy spełnić określone przez ustawodawcę warunki.

Warunki uznania dostawy za WDT są następujące:

• w wyniku dostawy musi mieć miejsce wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego kraju Wspólnoty (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT);

• wywóz towarów z terytorium kraju musi być dokonywany w wykonaniu czynności określonych przepisem art. 7 ustawy, czyli m.in. dostawa towarów;

• zarówno dostawca, jak i nabywca muszą posiadać status podatnika VAT UE;

• w celu udokumentowania dokonanej WDT dostawca musi posiadać odpowiednie dokumenty określone w art. 42 ustawy.

Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika, że dostawa dokonana na rzecz unijnego nabywcy nie spełnia warunków wymaganych do uznania jej za WDT, przede wszystkim dlatego, że towar nie opuszcza terytorium kraju. Firma nie może zatem posiadać odpowiednich dokumentów ją potwierdzających. Fakt, że nabywcą towarów jest unijny kontrahent, nie ma znaczenie. Dostawę taką należy uznać za krajową. Miejsce jej świadczenia (opodatkowania) firma powinna określić na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Dostawa towarów, które nie są transportowane ani wysyłane, opodatkowana jest w miejscu, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Miejscem opodatkowania przedmiotowej dostawy jest Polska. Firma powinna zatem do jej opodatkowania zastosować stawki VAT właściwe dla sprzedaży krajowej.

WAŻNE!

Miejscem opodatkowania dostawy na rzecz unijnego nabywcy towarów, które nie są transportowane ani wysyłane do innego kraju UE, jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Podlega ona opodatkowaniu VAT według stawek krajowych.

• art. 13, art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK