| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jaką stawką opodatkować sprzedaż kawy z automatu

Jaką stawką opodatkować sprzedaż kawy z automatu

Prowadzę kawiarnię, w której poza tradycyjną kawą serwujemy kawy: cappuccino, latte i mocha. Prowadzimy również działalność polegającą na sprzedaży tych kaw z automatów samosprzedających. Jaką stawką VAT powinna być opodatkowana taka sprzedaż kawy?


RADA

Sprzedaż kawy jest zasadniczo opodatkowana stawką podstawową 22%, która obowiązuje zarówno w sytuacji, gdy podatnik sprzedaje kawę w ramach usługi gastronomicznej, jak i wówczas, kiedy sprzedaż kawy jest dostawą towaru. Natomiast jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

UZASADNIENIE

Bez względu na sposób sprzedaży, kawa opodatkowana jest stawką 22%. Wyjątek stanowią napoje kawowe.

WAŻNE!

Sprzedaż zwykłej czarnej kawy bez dodatku mleka podlega opodatkowaniu stawką podstawową, czyli 22%.

Sprzedaż napojów kawowych w ramach usługi gastronomicznej

Asortyment kaw oferowanych przez restauratorów, poza tradycyjną „małą czarną”, obejmuje również takie kawy, jak: cappuccino, latte, mocha, frappe czy mrożona. Są to napoje kawowe, których podstawowym składnikiem jest mleko. Według PKWiU są one klasyfikowane jako napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, w wyniku czego na gruncie ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu stawką 7%. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe.

Problem ten rozstrzygnął m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, który w postanowieniu z 11 grudnia 2006 r. nr PP/443-81-06 podkreślił, że: „Pomimo faktu potocznego określenia przedmiotowych napojów jako kawa mocha, kawa latte czy kawa cappuccino, zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego należy napoje zaklasyfikować do grupowania PKWiU 15.98.12-70.00 >Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe<. Powyższe napoje nie są więc klasyfikowane do grupowania PKWiU 15.86.12-50.00 >Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy oraz przetwory na ich bazie lub na bazie kawy<. W tym samym postanowieniu czytamy, że: >(...) właściwą stawką podatku VAT przy sprzedaży przedmiotowych napojów w ramach usługi gastronomicznej jest stawka 7%<. Należy dodać, że postanowienie zostało wydane na podstawie przedłożonej przez podatnika opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą >świadczone przez niego usługi mieszczą się w grupowaniach:

a) podawanie w kawiarni sporządzonych według receptury napojów Cappuccino, latte i mocha: PKWiU 55.40.10-00.00 >Usługi związane z podawaniem napojów<,

b) podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni z obsługą kelnerską: PKWiU 55.30.11-00.00 >Usługi gastronomiczne w restauracjach<,

c) podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni bez obsługi kelnerskiej: PKWiU 55.30.13-00.00 >Usługi gastronomiczne w lokalach samoobsługowych<”.

W związku z powyższym jeżeli podatnik, w ramach usługi gastronomicznej bądź usługi związanej z podawaniem napojów, dokonuje sprzedaży ww. napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te - jako wymienione w poz. 26 i 27 załącznika nr 1 do rozporządzenia wykonawczego w sprawie VAT - podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

WAŻNE!

Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

Sprzedaż napojów kawowych w ramach dostawy towaru

Jeżeli natomiast podatnik sprzedaje wymienione napoje w ramach dostawy towarów, której przykładem jest np. sprzedaż z automatu samosprzedającego, to dostawa ta, jako wymieniona w poz. 44 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, również podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT. Prawo do zastosowania stawki 7-proc. przysługuje ze względu na klasyfikację tych wyrobów pod symbolem PKWiU 15.98.12-70.

Stanowisko to potwierdził m.in. Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto w postanowieniu z 14 listopada 2006 r. nr PP-1/443-89495/06/200115/150/123/mk. Organ podatkowy, na podstawie opinii statystycznej wydanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi, który zaklasyfikował wyroby Cappuccino i latte do grupowania: PKWiU 15.98.12-70.00 „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”, zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że: „Sprzedaż wyrobów z grupy PKWiU 15.98.12-70.00 , wymienionej w pozycji 44 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług - na podstawie art. 41 ust. 2 niniejszej ustawy - podlega opodatkowaniu 7% stawką”. Potwierdzenie opodatkowania dostawy napojów kawowych według obniżonej stawki VAT znajdziemy również w postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z 30 stycznia 2007 r. nr 1434/PV/443-201/06/AM, w którym czytamy, że: „Sprzedaż napojów bezalkoholowych zawierających tłuszcz mlekowy, do których Strona zalicza kawę: cappuccino, latte, mocha, frappe i mrożoną, podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 7%”.

• art. 41 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 541

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK