| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jaką stawką opodatkować sprzedaż kawy z automatu

Jaką stawką opodatkować sprzedaż kawy z automatu

Prowadzę kawiarnię, w której poza tradycyjną kawą serwujemy kawy: cappuccino, latte i mocha. Prowadzimy również działalność polegającą na sprzedaży tych kaw z automatów samosprzedających. Jaką stawką VAT powinna być opodatkowana taka sprzedaż kawy?


RADA

Sprzedaż kawy jest zasadniczo opodatkowana stawką podstawową 22%, która obowiązuje zarówno w sytuacji, gdy podatnik sprzedaje kawę w ramach usługi gastronomicznej, jak i wówczas, kiedy sprzedaż kawy jest dostawą towaru. Natomiast jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

UZASADNIENIE

Bez względu na sposób sprzedaży, kawa opodatkowana jest stawką 22%. Wyjątek stanowią napoje kawowe.

WAŻNE!

Sprzedaż zwykłej czarnej kawy bez dodatku mleka podlega opodatkowaniu stawką podstawową, czyli 22%.

Sprzedaż napojów kawowych w ramach usługi gastronomicznej

Asortyment kaw oferowanych przez restauratorów, poza tradycyjną „małą czarną”, obejmuje również takie kawy, jak: cappuccino, latte, mocha, frappe czy mrożona. Są to napoje kawowe, których podstawowym składnikiem jest mleko. Według PKWiU są one klasyfikowane jako napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, w wyniku czego na gruncie ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu stawką 7%. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe.

Problem ten rozstrzygnął m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, który w postanowieniu z 11 grudnia 2006 r. nr PP/443-81-06 podkreślił, że: „Pomimo faktu potocznego określenia przedmiotowych napojów jako kawa mocha, kawa latte czy kawa cappuccino, zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego należy napoje zaklasyfikować do grupowania PKWiU 15.98.12-70.00 >Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe<. Powyższe napoje nie są więc klasyfikowane do grupowania PKWiU 15.86.12-50.00 >Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy oraz przetwory na ich bazie lub na bazie kawy<. W tym samym postanowieniu czytamy, że: >(...) właściwą stawką podatku VAT przy sprzedaży przedmiotowych napojów w ramach usługi gastronomicznej jest stawka 7%<. Należy dodać, że postanowienie zostało wydane na podstawie przedłożonej przez podatnika opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą >świadczone przez niego usługi mieszczą się w grupowaniach:

a) podawanie w kawiarni sporządzonych według receptury napojów Cappuccino, latte i mocha: PKWiU 55.40.10-00.00 >Usługi związane z podawaniem napojów<,

b) podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni z obsługą kelnerską: PKWiU 55.30.11-00.00 >Usługi gastronomiczne w restauracjach<,

c) podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni bez obsługi kelnerskiej: PKWiU 55.30.13-00.00 >Usługi gastronomiczne w lokalach samoobsługowych<”.

W związku z powyższym jeżeli podatnik, w ramach usługi gastronomicznej bądź usługi związanej z podawaniem napojów, dokonuje sprzedaży ww. napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te - jako wymienione w poz. 26 i 27 załącznika nr 1 do rozporządzenia wykonawczego w sprawie VAT - podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

WAŻNE!

Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

Sprzedaż napojów kawowych w ramach dostawy towaru

Jeżeli natomiast podatnik sprzedaje wymienione napoje w ramach dostawy towarów, której przykładem jest np. sprzedaż z automatu samosprzedającego, to dostawa ta, jako wymieniona w poz. 44 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, również podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT. Prawo do zastosowania stawki 7-proc. przysługuje ze względu na klasyfikację tych wyrobów pod symbolem PKWiU 15.98.12-70.

Stanowisko to potwierdził m.in. Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto w postanowieniu z 14 listopada 2006 r. nr PP-1/443-89495/06/200115/150/123/mk. Organ podatkowy, na podstawie opinii statystycznej wydanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi, który zaklasyfikował wyroby Cappuccino i latte do grupowania: PKWiU 15.98.12-70.00 „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”, zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że: „Sprzedaż wyrobów z grupy PKWiU 15.98.12-70.00 , wymienionej w pozycji 44 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług - na podstawie art. 41 ust. 2 niniejszej ustawy - podlega opodatkowaniu 7% stawką”. Potwierdzenie opodatkowania dostawy napojów kawowych według obniżonej stawki VAT znajdziemy również w postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z 30 stycznia 2007 r. nr 1434/PV/443-201/06/AM, w którym czytamy, że: „Sprzedaż napojów bezalkoholowych zawierających tłuszcz mlekowy, do których Strona zalicza kawę: cappuccino, latte, mocha, frappe i mrożoną, podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 7%”.

• art. 41 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 541

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK