| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak dokumentować usługę transportową o charakterze ciągłym

Jak dokumentować usługę transportową o charakterze ciągłym

Czy za usługi transportowe świadczone firmie we wrześniu mogę wystawić fakturę z datą 1 października, a data sprzedaży wrzesień? Otrzymałam wykaz dni, kiedy usługa była świadczona. Właściwie codziennie była jakaś trasa. Teraz mam wystawić fakturę zbiorczą za cały miesiąc - czy powinnam wystawiać fakturę co 7 dni od dnia wykonanej usługi? Czy potraktować miesiąc jako całość i wystawić jedną fakturę w ciągu 7 dni od zakończenia miesiąca?


RADA

Wystawienie faktury z datą 1 października jest prawidłowe. Firma powinna dokumentować usługę zbiorczą fakturą za cały miesiąc, na zasadach szczególnych przewidzianych dla usług transportowych. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Sposób fakturowania przedstawiony w pytaniu jest prawidłowy, gdyż świadczone przez firmę usługi należy rozpatrywać w kategorii „sprzedaży o charakterze ciągłym”. Mimo że przepisy nie definiują na potrzeby VAT tego pojęcia, to jednak w zakresie dokumentowania tego typu usług się nim posługują w § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie faktur. Przepis dopuszcza w tym przypadku możliwość określenia daty sprzedaży poprzez podanie jedynie miesiąca i roku jej dokonania. Aby ustalić, kiedy sprzedaż ma charakter ciągły, zdaniem organów skarbowych należy daną czynność rozpatrywać zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc się do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym.

Podstawową cechą sprzedaży o charakterze ciągłym jest zatem wykonywanie określonej czynności w sposób stały lub powtarzalny (trwały) przez stronę zobowiązaną do jej wykonania.

Oznacza to, że świadczenie usługi transportowej w sposób przedstawiony w pytaniu można uznać za sprzedaż o charakterze ciągłym. W takiej sytuacji istnieje możliwość dokumentowania jej jedną zbiorczą fakturą za cały miesiąc, w którym została ona wykonana. Określa się w niej jedynie miesiąc i rok wykonania usługi. Co do zasady fakturę taką należy wystawić nie później niż 7 dnia od dnia zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 13 ust. 2 rozporządzenia w sprawie faktur).

W przypadku usług transportowych firma transportowa je wykonująca musi jednak uwzględnić przewidziane dla nich szczególne zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego oraz sposób ich udokumentowania. Należy je określać zgodnie z zasadami obowiązującymi dla usługi transportowej.

Dla usług transportowych ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w VAT, i to niezależnie od tego, czy mają one charakter usług ciągłych, czy nie. Powstaje on z chwilą otrzymania zapłaty, nie później jednak niż w trzydziestym dniu od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy). Jeżeli usługi transportu rozliczane są łącznie w przedziałach miesięcznych, należy przyjąć, że moment ich wykonania przypada w ostatnim dniu miesiąca. W tym przypadku data wystawienia faktury pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

WAŻNE!

Datą wykonania usługi transportowej, która ma charakter ciągły, jest ostatni dzień miesiąca, w którym była świadczona.

Wskazuje na to również zasada określona w § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie faktur. Na jego podstawie faktury dokumentujące m.in. świadczenie usług transportowych świadczący usługę wystawia nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego w VAT. Może wystawić faktury na 30 dni przed jego powstaniem. Oznacza to, że usługodawca nie wiedząc, kiedy nastąpi zapłata należności za usługę, fakturę potwierdzającą wykonanie usługi może wystawić nie wcześniej niż w dniu wykonania usługi (jej zakończenia), czyli dla sprzedaży o charakterze ciągłym będzie to ostatni dzień danego miesiąca.

Wystawienie przez Panią faktury z datą 1 października za usługi świadczone we wrześniu należy zatem uznać za prawidłowe. Obowiązek podatkowy od usług wyznaczać będzie jednak nie data wystawienia faktury, tylko data otrzymania zapłaty albo - w przypadku jej braku - ostatecznie 30 dzień od dnia wykonania usługi. W każdym jednak przypadku powstanie obowiązek wystawienia faktury przy otrzymaniu zapłaty (o ile wcześniej nie została ona wystawiona).

Przykład

Firma świadczyła we wrześniu usługi transportowe o charakterze ciągłym. Za moment ich wykonania przyjmuje ostatni dzień września. Fakturę może wówczas wystawić w przedziale czasowym od 30.09 do 30.10, wykazując w niej łączną wartość sprzedaży za cały wrzesień. W dacie sprzedaży firma powinna podać: wrzesień 2008 r.

• art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 9 ust.1 pkt 3, § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK