| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczać VAT od importu towarów w deklaracji VAT-7

Jak rozliczać VAT od importu towarów w deklaracji VAT-7

Importujemy towary z Rosji. Korzystamy z procedury uproszczonej. Co powinniśmy zrobić, aby rozliczać te transakcje w deklaracji VAT?


RADA

Podatek naliczony i należny rozliczamy w miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy od importu towarów. Szczegóły w uzasadnieniu.

39,90 zł500 pytań o VAT

UZASADNIENIE

Uproszczony sposób rozliczenia VAT został wprowadzony do art. 33a ustawy o VAT. Przepis ten obowiązuje od 1 grudnia 2008 r. Dzięki tym regulacjom będziemy mogli rozliczać podatek należny z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, bez konieczności uiszczania tego podatku w urzędzie celnym. Artykuł 33a ustawy będzie jednak miał zastosowanie tylko do podatników stosujących procedurę uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b) lub c) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Jest to procedura, w przypadku której zamiast dokumentów SAD za zgodą organów celnych składają oni:

• dokument handlowy lub urzędowy wraz z wnioskiem o objęcie towarów daną procedurą;

• zgłoszenie towarów do danej procedury poprzez wpisanie towarów do ewidencji.

Oznacza to, że zanim podatnik będzie mógł rozliczał import w deklaracji VAT, musi najpierw uzyskać zgodę na stosowanie procedury uproszczonej.

Prawa do zastosowania procedury uproszczonej, a tym samym do rozliczenia importu w deklaracji VAT-7, nie mają podatnicy, którzy składają zgłoszenie niekompletne (art. 76 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady).

Stosowanie tego rozliczenia jest uzależnione od spełnienia przez podatnika następujących warunków:

1) towary zostały objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc;

Jak wynika ze wzorów nowych deklaracji, podatnik może się rozliczać miesięcznie lub kwartalnie

WAŻNE!

Podatnik, który rozlicza kwartalnie VAT, może skorzystać z możliwości rozliczania importu towarów w deklaracji VAT-7D.

2) zawiadomił pisemnie naczelnika urzędu celnego oraz naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku od importu towarów przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego będzie stosował takie rozliczenie;

Aby skorzystać z procedury uproszczonej od 1 stycznia 2009 r. trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego i celnego do 31 grudnia 2008 r.

Zawiadomienie składamy zarówno do naczelnika urzędu skarbowego, jak i urzędu celnego. Zawiadomienie ma jedynie charakter informacyjny. Urzędy nie wyrażają zgody na rozliczanie VAT w deklaracji.

3) przedstawienia przez podatnika naczelnikowi urzędu celnego, przed którym podatnik dokonuje formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

• zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość, nie musimy składać tego zaświadczenia gdy naczelnik urzędu celnego posiada aktualne dokumenty. Dlatego takie zaświadczenie będziemy musieli składać co 6 miesięcy. Zaległość z danego podatku w okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 3%;

Wzór zawiadomienia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

W deklaracji za luty podatnik wykazał VAT do wpłaty w wysokości 350 520 zł. Wpłacił jednak tylko przez pomyłkę 350 000 zł. Kwota zaległości nie przekroczyła 3% (0,14%) 520/350 520.

• potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego; potwierdzenia tego organy podatkowe dokonują na VAT-5;

4) przedstawienia organowi celnemu w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych zabezpieczenia w wysokości równej kwocie podatku, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej. Po upływie okresu rozliczeniowego, za który składana jest deklaracja podatkowa, w której został rozliczony import, nie musi być spełniony ten warunek. Podatnik musi przedstawić organowi celnemu dokumenty potwierdzające złożenie deklaracji podatkowej, w której wykazano kwotę podatku należnego z tytułu tego importu.

Podatnik będzie mógł również korzystać z tych zasad rozliczeń, gdy zgłoszenie w jego imieniu dokonuje przedstawiciel pośredni. W takim przypadku zabezpieczenie może przedstawić przedstawiciel pośredni.

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Monitor Księgowego225,00 zł
avatar

2009-09-09 08:33 Zgłoś

a co z importem towarów, u podatnika, który nie stosuje uproszczonego sposobu rozliczenia VAT,pytanie: gdzie w deklaracji VAT 7D ma wykazaćkwote podatku

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP26
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem Infor.pl »