| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy dotacja rozwojowa podlega opodatkowaniu VAT

Czy dotacja rozwojowa podlega opodatkowaniu VAT

Spółka dotychczas prowadziła działalność produkcyjną. Produkowała dosyć specyficzne podzespoły elektryczne. Zatrudniała większość mieszkańców małego miasta, w którym mieści się zakład produkcyjny. Obecnie nie ma już żadnych klientów, ponieważ brak jest zapotrzebowania na podzespoły, które produkowała. Postanowiła zatem skorzystać z możliwości, jakie daje Program Operacyjny Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.Zawarłem w imieniu spółki umowy o dofinansowanie projektów wykonywanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

A zatem pozyskana dotacja bezsprzecznie nie ma żadnego związku ze sprzedażą. Nie jest przyznawana jako dopłata do ceny usługi. Przeznaczona jest bowiem na pokrycie poniesionych kosztów w ramach realizowanego programu. Oznacza to, że w opisanej sytuacji występuje dotacja o charakterze zakupowym, a nie dotacja mająca na celu sfinansowanie ceny sprzedaży. W konsekwencji, w związku z realizacją projektu, spółka nie otrzymuje wynagrodzenia za świadczone usługi w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, a jedynie zwrot poniesionych przez nią kosztów.

WAŻNE!

Dotacja niemająca bezpośredniego wpływu na cenę usługi, mająca na celu ogólne dofinansowanie działalności, nieuzależniona od ilości i wartości świadczonych usług, nie zwiększa podstawy opodatkowania z tytułu podatku od towarów i usług.

Ta konkretna dotacja rozwojowa, o której mowa w pytaniu, nie ma bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych przez Pana spółkę usług. Nie stanowi obrotu, a tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT.

Pyta Pan również, jak powinien udokumentować taką dotacje. Otóż podatnicy VAT wystawiają faktury VAT. Są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

A zatem fakturę VAT podatnicy VAT wystawiają tylko w celu udokumentowania wykonanych przez siebie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Dlatego zarówno dotacja, która zwiększa podstawę opodatkowania, jak i dotacja, która podstawy opodatkowania nie zwiększa, nie są dokumentowane fakturą VAT.

Otrzymana przez Pana spółkę dotacja nie jest obrotem podlegającym VAT. Tylko w takim przypadku, mimo że nie wynika to wprost z przepisów podatnicy wystawiają faktury wewnętrzne. Gdy otrzymana dotacja nie jest obrotem nie dokumentujemy jej w ogóle żadnymi dokumentami dla celów VAT tj. faktura, faktura wewnętrzna.

Otrzymaną dotację spółka może udokumentować notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Ponieważ otrzymana dotacja nie stanowi zapłaty z tytułu świadczonych przez nią usług, nie podlega opodatkowaniu, a jej otrzymanie można udokumentować np. notą księgową.

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 1, art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK