| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy dotacja rozwojowa podlega opodatkowaniu VAT

Czy dotacja rozwojowa podlega opodatkowaniu VAT

Spółka dotychczas prowadziła działalność produkcyjną. Produkowała dosyć specyficzne podzespoły elektryczne. Zatrudniała większość mieszkańców małego miasta, w którym mieści się zakład produkcyjny. Obecnie nie ma już żadnych klientów, ponieważ brak jest zapotrzebowania na podzespoły, które produkowała. Postanowiła zatem skorzystać z możliwości, jakie daje Program Operacyjny Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.Zawarłem w imieniu spółki umowy o dofinansowanie projektów wykonywanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

A zatem pozyskana dotacja bezsprzecznie nie ma żadnego związku ze sprzedażą. Nie jest przyznawana jako dopłata do ceny usługi. Przeznaczona jest bowiem na pokrycie poniesionych kosztów w ramach realizowanego programu. Oznacza to, że w opisanej sytuacji występuje dotacja o charakterze zakupowym, a nie dotacja mająca na celu sfinansowanie ceny sprzedaży. W konsekwencji, w związku z realizacją projektu, spółka nie otrzymuje wynagrodzenia za świadczone usługi w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, a jedynie zwrot poniesionych przez nią kosztów.

WAŻNE!

Dotacja niemająca bezpośredniego wpływu na cenę usługi, mająca na celu ogólne dofinansowanie działalności, nieuzależniona od ilości i wartości świadczonych usług, nie zwiększa podstawy opodatkowania z tytułu podatku od towarów i usług.

Ta konkretna dotacja rozwojowa, o której mowa w pytaniu, nie ma bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych przez Pana spółkę usług. Nie stanowi obrotu, a tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT.

Pyta Pan również, jak powinien udokumentować taką dotacje. Otóż podatnicy VAT wystawiają faktury VAT. Są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

A zatem fakturę VAT podatnicy VAT wystawiają tylko w celu udokumentowania wykonanych przez siebie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Dlatego zarówno dotacja, która zwiększa podstawę opodatkowania, jak i dotacja, która podstawy opodatkowania nie zwiększa, nie są dokumentowane fakturą VAT.

Otrzymana przez Pana spółkę dotacja nie jest obrotem podlegającym VAT. Tylko w takim przypadku, mimo że nie wynika to wprost z przepisów podatnicy wystawiają faktury wewnętrzne. Gdy otrzymana dotacja nie jest obrotem nie dokumentujemy jej w ogóle żadnymi dokumentami dla celów VAT tj. faktura, faktura wewnętrzna.

Otrzymaną dotację spółka może udokumentować notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Ponieważ otrzymana dotacja nie stanowi zapłaty z tytułu świadczonych przez nią usług, nie podlega opodatkowaniu, a jej otrzymanie można udokumentować np. notą księgową.

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 1, art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK