| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Opodatkowanie akcyzą pojazdów mechanicznych

Opodatkowanie akcyzą pojazdów mechanicznych

Od pewnego czasu organy podatkowe dążą do opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów, w stosunku do których już na pierwszy rzut oka widać, że nie powinny one podlegać opodatkowaniu akcyzą z uwagi na ich „nieosobowy” charakter.

Podatek akcyzowy jest, w przeciwieństwie do podatku od towarów i usług, selektywnym podatkiem konsumpcyjnym. VAT jest bowiem powszechnym podatkiem konsumpcyjnym, a więc podatkiem należnym co do zasady od wszystkich towarów i usług. Z kolei, akcyza jest podatkiem należnym tylko od niektórych towarów uznawanych za wyroby akcyzowe oraz od samochodów osobowych.

To jest pierwsza przesłanka podlegania danego stanu faktycznego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Drugą jest wykonanie określonej czynności podlegającej opodatkowaniu z udziałem wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego. Te czynności, w przypadku samochodów osobowych, to:

39,90 zł500 pytań o VAT

- Import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- Nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Polecamy: Czy każda ciężarówka nie podlega akcyzie

Pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:

a) wyprodukowanego na terytorium kraju;
b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu importu albo nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, następująca po pierwszej sprzedaży, jeżeli wcześniej akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Podatek akcyzowy należny z tytułu określonych czynności mających za przedmiot samochód osobowy jest podatkiem jednofazowym, a więc należnym tylko na jednym etapie obrotu (warunek – rejestracja pojazdu na terytorium RP).

Zasada jednofazowości polega na tym, że jeżeli w stosunku do samochodu osobowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

Mając na względzie powyższe wyjaśnienia należy wyjaśnić obie przesłanki podlegania danego stanu faktycznego opodatkowaniu akcyzą. Przesłanka polegająca na wykonaniu określonych czynności podlegających opodatkowaniu zasadniczo nie budzi większych wątpliwości. Wątpliwości, i to te o znaczeniu podstawowym, budzi natomiast druga z przesłanek, a więc wyrób traktowany jako podlegający opodatkowaniu. W analizowanym przypadku będzie to samochód osobowy.

avatar

2012-03-12 16:20 Zgłoś

jeżeli w momencie przywozu pojazd nadal będzie spełniał wymogi klasyfikacji do kodu CN 8703, to niezależnie od sposobu rejestracji, może być uznany za osobowy, bo klasyfikacja dla celów akcyzy dokonywna jest w oparciu o CN a nie w oparciu o prawo o ruchu drogowym. przeróbka taka może więc "nic nie dać"....

avatar

2012-03-12 09:03 Zgłoś

Witam, Zamierzam kupić forda mondeo 2.2 i przed podpisaniem umowy po stronie niemieckiej przerobić go na ciężarowy bez tylnych siedzeń. Po stronie polskiej rejestracja i po 2-3 miesiącach zamierzam przerejestrować na osobowy. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy bo mineło już troszkę czasu od ostatniej wypowiedzi... Czy UC będzie się upominał o akcyzę? Proszę o w miarę szybką odpowiedź bo autko stoi w Niemczech i czeka na moją decyzję...

avatar

2010-08-30 08:03 Zgłoś

Jeżeli rezczywiście pojazd pierwotnie jest ciężarowy i tak go zarejestrujesz, a dopiero potem (po rejestracji w kraju) dokonasz jego przeróbki na osobowy i go na taki przerejestrujesz, to urzędu celnego to nie interesuje - punktem "granicznym" w samochodach jest moment rejestracji - to, co się dzieje z samochodem po rejestracji, jest już niewazne z punktu widzenia akcyzy. Jeżeli jednak przeróbka nastąpi po przywozie, al eprzed rejestracją, to może być kłopot. Prawnik, do którego się udasz, niech dokładnie przeanalizuje orzecznictwo sądowe - wynika z niego, że uc nie tylko powołują biegłych, którym przedstawiane są zarówno dokumenty auta sprzed przywozu, jak i dokumentacja przeróbki, ale też informacje o samochodzie udzielają producenci, którzy dość szczegółowo wskazują, co to było za zwierzę... Każda sytuacja jest oczywiście rozpatrywana indywidualnie, ale zarówno są metody, jak i są te metody stosowane skutecznie, o czym świadczą różne wyroki.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »