| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Nowy termin zwrotu akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej

Nowy termin zwrotu akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej

Podatek akcyzowy winien być pobierany w kraju konsumpcji wyrobu akcyzowego. Dlatego też w przypadku, gdy akcyzę od danej ilości wyrobów akcyzowych pobrano w Polsce, a następnie wyroby te zostaną przemieszczone do innego kraju członkowskiego UE przedsiębiorcy, którzy zapłacili akcyzę mogą ubiegać się o jej zwrot. 

Następnie, po uzyskaniu potwierdzeniaodbioru wyrobów akcyzowych przez zagranicznego kontrahenta wnioskodawca winienprzedłożyć organowi podatkowemu:

- dokumentację potwierdzającą dostarczeniewyrobów akcyzowych na terytorium innego państwa członkowskiego, jak również 
- dokumenty świadczące o zapłacie (zabezpieczeniu zapłaty) akcyzy na terytoriuminnego państwa członkowskiego, bądź
- dokument potwierdzający brak obowiązkuzapłaty akcyzy na terytorium innego kraju członkowskiego.

Nowy terminwniosku o zwrot...

Począwszy od 1 września 2010 r., prawo dozwrotu podatku akcyzowego przysługuje  napisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego wraz z dokumentamipotwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju. Aktualnie więc, dlauzyskania prawa do zwrotu akcyzy zapłaconej od wyrobów dostarczonychwewnątrzwspólnotowo nie jest konieczne składanie wniosku o zwrot podatku przedrozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej. Możliwy jest zwrot podatku nawniosek złożony po zakończeniu dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Spółka dokonała 20 września 2010 r.przemieszczenia z Polski do Czech wyrobów akcyzowych od których akcyzęuiszczono w Polsce. W obecnym stanie prawnym, zwrot podatku będzie możliwyrównież na wniosek złożony po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej. ZatemSpółka B może wniosek o zwrot złożyć również po 20 września 2010 r.

Zmiana terminuskładania wniosku o zwrot podatku akcyzowego dla wyrobów dostarczonychwewnątrzwspólnotowo jest niewątpliwie korzystna dla przedsiębiorców, albowiemobecnie  możliwe stało się uzyskaniezwrotu akcyzy zapłaconej w Polsce także w przypadku złożenia wniosku o zwrot pozakończeniu  dostawywewnątrzwspólnotowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK