| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Nowy termin zwrotu akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej

Nowy termin zwrotu akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej

Podatek akcyzowy winien być pobierany w kraju konsumpcji wyrobu akcyzowego. Dlatego też w przypadku, gdy akcyzę od danej ilości wyrobów akcyzowych pobrano w Polsce, a następnie wyroby te zostaną przemieszczone do innego kraju członkowskiego UE przedsiębiorcy, którzy zapłacili akcyzę mogą ubiegać się o jej zwrot. 

Następnie, po uzyskaniu potwierdzeniaodbioru wyrobów akcyzowych przez zagranicznego kontrahenta wnioskodawca winienprzedłożyć organowi podatkowemu:

- dokumentację potwierdzającą dostarczeniewyrobów akcyzowych na terytorium innego państwa członkowskiego, jak również 
- dokumenty świadczące o zapłacie (zabezpieczeniu zapłaty) akcyzy na terytoriuminnego państwa członkowskiego, bądź
- dokument potwierdzający brak obowiązkuzapłaty akcyzy na terytorium innego kraju członkowskiego.

Nowy terminwniosku o zwrot...

Począwszy od 1 września 2010 r., prawo dozwrotu podatku akcyzowego przysługuje  napisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego wraz z dokumentamipotwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju. Aktualnie więc, dlauzyskania prawa do zwrotu akcyzy zapłaconej od wyrobów dostarczonychwewnątrzwspólnotowo nie jest konieczne składanie wniosku o zwrot podatku przedrozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej. Możliwy jest zwrot podatku nawniosek złożony po zakończeniu dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Spółka dokonała 20 września 2010 r.przemieszczenia z Polski do Czech wyrobów akcyzowych od których akcyzęuiszczono w Polsce. W obecnym stanie prawnym, zwrot podatku będzie możliwyrównież na wniosek złożony po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej. ZatemSpółka B może wniosek o zwrot złożyć również po 20 września 2010 r.

Zmiana terminuskładania wniosku o zwrot podatku akcyzowego dla wyrobów dostarczonychwewnątrzwspólnotowo jest niewątpliwie korzystna dla przedsiębiorców, albowiemobecnie  możliwe stało się uzyskaniezwrotu akcyzy zapłaconej w Polsce także w przypadku złożenia wniosku o zwrot pozakończeniu  dostawywewnątrzwspólnotowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK