| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Nowy termin zwrotu akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej

Nowy termin zwrotu akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej

Podatek akcyzowy winien być pobierany w kraju konsumpcji wyrobu akcyzowego. Dlatego też w przypadku, gdy akcyzę od danej ilości wyrobów akcyzowych pobrano w Polsce, a następnie wyroby te zostaną przemieszczone do innego kraju członkowskiego UE przedsiębiorcy, którzy zapłacili akcyzę mogą ubiegać się o jej zwrot. 

Przypomnijmy tylko, że na gruncieprzepisów ustawy o podatku akcyzowym dostawa wewnątrzwspólnotowa polega naprzemieszczaniu wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium krajuna terytorium państwa członkowskiego.

W miejscu tym należy zaznaczyć,iż nowelizacja przepisów ustawy o podatku akcyzowym (która weszła w życie zdniem 1 września 2010 r.) ułatwiła uzyskanie zwrotu zapłaconego podatkuakcyzowego od wyrobów dostarczonych wewnątrzwspolnotowo. Ułatwienie polega nausunięciu obowiązku składania wniosku o zwrot akcyzy jeszcze przed rozpoczęciemsamej dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Termin zwrotu – zasady dotychczasowe...

W stanie prawnym obowiązującym wokresie od 1 marca 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r. prawo do zwrotu akcyzy odwyrobów dostarczonych wewnątrzwspólnotowo przysługiwało jedynie w przypadku złożeniapisemnego wnioskudo właściwego naczelnika urzędu celnego  przed rozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy naterytorium kraju.

W rezultacie więc, w stanie prawnymobowiązującym do dnia 31 sierpnia 2010 r., dla uzyskania prawa do zwrotu akcyzyzapłaconej od wyrobów dostarczonych wewnątrzwspólnotowo, konieczne byłozłożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego przed rozpoczęciem przemieszczeniawyrobów akcyzowych z terytorium kraju na terytorium innego Państwaczłonkowskiego. Złożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego po rozpoczęciuprzemieszczenia wyrobów akcyzowych w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowejpowodowało utratę prawa do zwrotu podatku akcyzowego.

Spółka 10 maja 2010 r. wysłała z Polski doNiemiec 5000 loleju napędowego od którego akcyza została uiszczona w Polsce. W obowiązującymw maju 2010 r. stanie prawnym, dla uzyskania prawa do zwrotu podatkuakcyzowego, Spółka winna złożyć wniosek o zwrot akcyzy najpóźniej w dniu 9 maja2010 r. (przed rozpoczęcie dostawy wewnątrzwspólnotowej).

Wymóg składania wniosku o zwrot podatkuakcyzowego przed rozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej skutkował równieżpotrzebą późniejszego uzupełniania wniosku o dokumenty potwierdzające odbiórwyrobów akcyzowych na terytorium innego państwa członkowskiego jak równieżdokumenty potwierdzające zapłatę (zabezpieczenie) bądź brak obowiązku zapłatyakcyzy na terytorium innego kraju członkowskiego. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Procedura uzyskiwania zwrotupodatku akcyzowego przebiegała więc dwuetapowo. W pierwszej kolejności należałozłożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego wraz z dokumentacją potwierdzającazapłatę akcyzy na terytorium kraju.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK