REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Definitywny koniec starych banderol alkoholowych z upływem 2010 roku

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2009 r. doszło do zmiany wzorów banderol na papierosach i alkoholach. O ile ze starymi banderolami tytoniowymi szybko się pożegnaliśmy, to nadal spotykamy legalnie stare banderole alkoholowe. Przygody te spotykają nas zarówno w dużych centrach handlowych, jak i w małych sklepikach „osiedlowych”.

Powodem, dla którego nadal w sprzedaży są alkohole ze starymi banderolami w kolorach zielonym i niebieskim, zamiast obecnych brązowych jest to, że Minister Finansów korzystał dotychczas z ustawowej możliwości przedłużania ważności tych starych banderol.

Autopromocja

Ponieważ jednak Minister Finansów nie zdecydował się kolejne (trzecie już) przedłużenie ważności rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie przedłużenia okresu ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów spirytusowych lub winiarskich (Dz.U. Nr 60, poz. 495 oraz z 2010 r. Nr 8, poz. 58), to tym samym z końcem 2010 r. definitywnie kończy się ważność tych starych banderol alkoholowych.

Co ma zatem zrobić handlowiec, jeżeli po Sylwestrze 2010 zostaną mu jeszcze zapasy alkoholi z zielonymi lub niebieskimi banderolami, które oczywiście będzie chciał dalej sprzedawać?

Po pierwsze, przed otwarciem sklepu czy hurtowni w nowym roku, należy przenieść te „pechowe” butelki na zaplecze i do 3 stycznia 2011 r. sporządzić ich spis. Spis ten należy dostarczyć do właściwego dla siebie Naczelnika Urzędu Celnego, celem jego potwierdzenia (ostemplowania).

Po potwierdzeniu powyższego spisu, należy wypełnić wniosek o wydanie banderol legalizacyjnych, który składa się do jednego z 13 wyznaczonych w kraju urzędów celnych – bardzo często będzie to inny urząd, niż ten „nasz”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowy wykaz urzędów wraz z listą województw, które są przez nie obsługiwane, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie wykazu i terytorialnego zasięgu działania urzędów celnych i izb celnych, których odpowiednio naczelnicy i dyrektorzy są właściwi w zakresie spraw dotyczących znaków akcyzy (Dz.U. Nr 32, poz. 221).

Poza złożeniem dość obszernego wniosku, do którego należy dopiąć kilka kilogramów załączników, przed otrzymaniem decyzji o wydaniu legalizacyjnych znaków akcyzy (banderol), należy obowiązkowo wpłacić należność za te znaki. Za banderole legalizacyjne na wyroby spirytusowe, jak i winiarskie musimy zapłacić tyle samo, co za banderole legalizacyjne na papierosy, tj. 1,30 zł za 1 sztukę.

Po przebrnięciu przez wszelkie formalności odbieramy w wyznaczonym Urzędzie Celnym upragnione banderole legalizacyjne i ustalamy termin ich naklejania na butelki, a następnie co najmniej na dzień przed planowanym naklejaniem musimy przesłać „naszemu” Naczelnikowi Urzędu Celnego (temu, który potwierdzał spis butelek) pisemną informację o ilości i rodzaju tych alkoholi, rodzaju ich opakowań jednostkowych oraz o miejscu i terminie naklejania banderol.

Naklejanie banderol legalizacyjnych przez nasze „świstaki” może w chwili obecnej odbywać się bez obecności celników, ale w każdej chwili mogą oni nas odwiedzić, aby sprawdzić, czy nie skłamaliśmy w powyższej informacji o zamierzonym naklejaniu owych banderol.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Niezależnie od tego, czy celnicy przyjadą przyglądać się naszym „świstakom”, musimy sporządzać dzienne raporty zużycia banderolek (tj. ich naklejania),w którym opisuje się ile i na co nalepiono. W przypadku zaś utraty lub uszkodzenia jakiś banderolek, sporządzić również należy odrębny raport ich utraty lub uszkodzenia. Raporty te służą nam m.in. do wypełniania obowiązkowej ewidencji zużycia banderol.

Po zakończeniu powyższych czynności będzie można w końcu sprzedać powyższe alkohole, o ile wcześniej ich nie zużyjemy ze szczęścia lub z powodu załamania nerwowego...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA