| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Przewóz wyrobów akcyzowych z wykorzystaniem systemu EMCS PL

Przewóz wyrobów akcyzowych z wykorzystaniem systemu EMCS PL

System EMCS PL jest polską częścią unijnego systemu EMCS i został uruchomiony w Polsce z dniem 1 stycznia 2011 r., co wynikało z konieczności implementowania przepisów unijnych (prawie wszystkie kraje UE wystartowały już 1 kwietnia 2010 r., natomiast Polska w ostatnim dopuszczalnym prawem UE terminie).

Przepisy przewidują również zasady postępowania w przypadku niedostępności systemu EMCS PL (np. jego awarii) – w takim przypadku, po odpowiednim potwierdzeniu w administracji celnej faktu niedostępności systemu, towar może wyjechać na dokumentach papierowych, na których zostanie naniesiony specjalny numer awaryjny.

W momencie „podniesienia” systemu koniecznym jest wtedy wpisanie danych z tego dokumentu do systemu, bo inaczej nie będzie mógł być on obsłużony w UC docelowym.

Co do częstości i długotrwałości niedostępności systemu wskazać można, iż dotychczas Ministerstwo Finansów informowało na swojej stronie z wyprzedzeniem, iż system ten będzie niedostępny w dniu 14 stycznia 2011 r. w godzinach od 12:00 do 14:00.

Podsumowując wskazać należy, iż system EMCS PL może dać bardzo duże korzyści nie tylko dla administracji, ale i dla podmiotów, co wynika przede wszystkim z większego bezpieczeństwa i wiarygodności obrotu towarowego z innymi podmiotami (są one już zweryfikowane przez administrację celna z danego kraju). 

System też pozwala również na ponoszenie znacznie mniejszych kosztów składania i utrzymywania zabezpieczeń akcyzowych, gdyż zwolnienie zabezpieczenia (a więc możliwość jego ponownego wykorzystania dla wysyłki kolejnej partii towarów), następuje kilka sekund po potwierdzeniu dojazdu towaru do odbiorcy. 

Dotąd zwolnienie zabezpieczenia miało miejsce, po zwrocie do nadawcy papierowej karty 3 dokumenty ADT z odpowiednim kompletem stempelków, co w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych mogło trwać nawet do 4 miesięcy.

Z uwagi na powyższe warto zdecydować się na jak najszybsze „wejście” do systemu także w przypadku prowadzenia wyłącznie obrotu krajowego i nie czekanie z tym na ostatnią chwilę, tj. do końca 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK