| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?

Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?

W ostatnim czasie doszło do kilku zmian stawek podatku akcyzowego i nie da się wykluczyć, że kolejne zmiany zostaną wprowadzone w najbliższej przyszłości. Warto jest więc przypomnieć zasady ustalania stawek akcyzy, co pozwoli uniknąć ewentualnych nieprawidłowości w okresie przejściowym.

Regulacja zawarta w art. 45 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym przesądza, że w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Uznać więc należy, że podatek akcyzowy od wyrobów akcyzowych wyprowadzonych ze składu podatkowego powinien być pobrany według stawki akcyzy właściwej na dzień faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego.

Spółka prowadząca skład podatkowy wyprowadziła w dniu 30 czerwca 20.000 l benzyny silnikowej. Załóżmy, że począwszy od dnia 1 lipca doszło do zmiany stawki akcyzy dla benzyny silnikowej. W takim wypadku należy zastosować stawkę akcyzy obowiązującą na dzień 30 czerwca, ponieważ tego dnia doszło do wyprowadzenia tego wyrobu ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Zatem zmiana stawki akcyzy od 1 lipca nie będzie mieć w tym przykładzie znaczenia. Wyprowadzenie wyrobu akcyzowego ze składu podatkowego nastąpiło przed dniem zmiany stawki akcyzy.

Często popełniany przez przedsiębiorców błąd polega na stosowaniu stawki akcyzy z dnia sprzedaży wyrobu akcyzowego. Jeśli bowiem sprzedany przed dniem zmiany stawki akcyzy wyrób akcyzowy znajduje się nadal w składzie podatkowym, to nie jest możliwe stosowanie dotychczasowej stawki akcyzy, jeśli wyrób zostanie faktycznie wyprowadzony ze składu podatkowego już po zmianie stawki podatku akcyzowego.

Producent alkoholu dowiedział się o planowanym zwiększeniu stawki akcyzy na alkohol etylowy począwszy od 1 stycznia następnego roku. W związku z tym postanowił sprzedać możliwie dużo alkoholu etylowego w grudniu, co zostało udokumentowane fakturami VAT ze wskazaniem warunków handlowych EXW według INCOTERMS 2010. Jednakże sprzedany alkohol zostanie wyprowadzony ze składu podatkowego dopiero w styczniu. W takim wypadku sprzedaż wyrobu w grudniu nie będzie mieć znaczenia dla ustalenia właściwej stawki podatku akcyzowego, a przedsiębiorca powinien zastosować stawki akcyzy obowiązujące w styczniu (na dzień wyprowadzenia wyrobu ze składu podatkowego).

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Jak założyć firmę

Pamiętać trzeba również, że podmiot wyprowadzający wyroby akcyzowe ze składu podatkowego winien odnotować ten fakt w prowadzonej ewidencji składu podatkowego.

Jednocześnie wystawić należy dokumenty stosowane przy wyprowadzeniu wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – z akcyzą zapłaconą, a w szczególności należy wystawić dokument potwierdzający wydanie zewnętrzne (tzw. dokument WZ).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK