| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Kiedy hurtownik alkoholu może starać się o zwrot akcyzy?

Kiedy hurtownik alkoholu może starać się o zwrot akcyzy?

Spółka posiadająca zezwolenie na obrót hurtowy piwem zamierza dokonać zakupu wyrobów akcyzowych (piwo, kod CN 2203 00 01) z akcyzą zapłaconą na terytorium kraju. Sprzedający nabył te wyroby bezpośrednio od browaru, a więc od podmiotu, który dokonał zapłaty podatku akcyzowego. Spółka będzie więc dalszym w kolejności nabywcą wyrobów akcyzowych, które zamierza sprzedawać do kraju należącego do Wspólnoty Europejskiej, a więc dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej nabytych wyrobów i wystąpić o zwrot akcyzy zapłaconej na terenie kraju.

Czy Spółce przysługuje prawo do złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego biorąc pod uwagę, iż nie jest ona podmiotem, który dokonuje zapłaty podatku akcyzowego na terenie kraju, jak również nie nabywa tych wyrobów bezpośrednio od takiego podmiotu?

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2010 r. o podatku akcyzowym (Dz. U.
z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.), w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, pisemny wniosek o zwrot akcyzy mogą złożyć dwie kategorie podmiotów:
- podatnicy, którzy dokonali dostawy wewnątrzwspónotowej tych wyrobów akcyzowych,
- podmioty, które nabyły te wyroby od podatnika i dokonały następnie ich dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zgodnie z ww. przepisem, pisemny wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu celnego wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że tylko dwie ww. grupy podmiotów mogą składać wniosek o zwrot akcyzy w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową wyrobów, od których na terytorium kraju podatek akcyzowy został zapłacony.

Polecamy: Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Polecamy: Zwolnienia przedmiotowe z VAT 2011

Zatem Spółka będąca dalszym w kolejności nabywcą piwa nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego przez Podatnika podatku akcyzowego na wcześniejszym etapie obrotu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »