| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Od 1 stycznia 2012 r. przestaje obowiązywać zwolnienie z akcyzy w odniesieniu do węgla i koksu. Rząd zapowiada, że węgiel i koks zużywane przez gospodarstwa domowe będą nadal zwolnione z akcyzy, a kopalnie nie będą obowiązane do prowadzenia składów podatkowych z tytułu wydobycia węgla.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 22149/11 Minister Finansów przypomniał, że ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) obejmuje węgiel i koks opodatkowaniem akcyzą z zastosowaniem stawki 1,28 zł/1 GJ.

Jednak zgodnie z art. 163 ust. 1 ww. ustawy w okresie do dnia 1 stycznia 2012 r. węgiel i koks objęte pozycjami CN 2701, 2702, oraz 2704 00, przeznaczone do celów opałowych, są od akcyzy zwolnione.

Termin rozpatrzenia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym regulującej kwestie systemowe opodatkowania wyrobów węglowych oraz zwolnień od akcyzy w tym zakresie jest przesunięty na wrzesień-październik 2011 r., w związku z koniecznością prowadzenia dalszych czynności analitycznych i konsultacyjnych z branżą i Ministerstwem Gospodarki.

Zmiany w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania akcyzą węgla i koksu wprowadzone zostały przez art. 21 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Więcej na ten temat ...

Zdaniem Ministra Finansów w kwestii zasad opodatkowania węgla i koksu można obecnie wskazać jedynie ogólną zasadę polegającą na opodatkowaniu tych wyrobów na ostatnim etapie obrotu.

Prace nad określeniem szczegółowych zasad systemowych opodatkowania tych wyrobów, w tym zasad korzystania z ulg podatkowych, trwają. Minister zapowiedział, że węgiel i koks zużywane przez gospodarstwa domowe będą zwolnione od akcyzy, a kopalnie nie będą obowiązane do prowadzenia składów podatkowych z tytułu wydobycia węgla.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Szacując skutki, jakie może przynieść dla gospodarki wygaśnięcie z dniem 1 stycznia 2012 r. zwolnienia od akcyzy dla węgla i koksu, należy uwzględnić fakt, iż będą one zależeć w dużej mierze od zakresu ulg podatkowych wprowadzonych po tym terminie.

Z tego względu Ministerstwo Finansów będzie dążyć w tym zakresie do ograniczenia ewentualnych negatywnych skutków wygaśnięcia zwolnienia dla podmiotów zużywających węgiel i koks do celów opałowych. Jednakże należy zaznaczyć, iż decyzje co do zakresu powyższych zwolnień nie zostały jeszcze podjęte z uwagi na fakt, iż nadal trwają prace zmierzające do oceny finansowych i ekonomicznych efektów ich wprowadzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK