| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Jak sprawdzić, czy zagraniczny kontrahent może korzystać z zawieszenia poboru akcyzy?

Jak sprawdzić, czy zagraniczny kontrahent może korzystać z zawieszenia poboru akcyzy?

Wysyłka towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w szczególności wysyłka do nieznanego (niesprawdzonego dotychczas „w boju”) kontrahenta zagranicznego wywołuje czasami niepokój, który wzrasta, w szczególności w przypadku wysyłki towarów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Podstawowy niepokój wywołuje obawa o „zaginięcie” przesyłki, które to nieszczęście jest zwielokrotniane przez brak odpowiednich potwierdzeń (dokumentów) dla celów podatkowych (VAT i akcyza).

Niektóre z potencjalnych przyczyn możliwych kłopotów możemy albo zlikwidować w całości (sami wieziemy towar), albo próbować przenieść ich skutki na kogoś innego (ubezpieczenia, akredytywy, itd.). Jedną z wykonywanych przez nas podstawowych czynności jest próba weryfikacji faktu istnienia oraz wiarygodności kontrahenta, jak też sprawdzenie uprawnień do posługiwania się właściwym numerem VAT-UE.

W przypadku dokonywania wysyłki wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy mamy możliwość dodatkowego zweryfikowania odbiorcy naszego towaru poprzez sprawdzenie czy ma on prawo uczestniczyć w takim obrocie i czy prawo to dotyczy konkretnych grup towarowych.

Weryfikacji takiej możemy dokonać na dwa sposoby:

1) skrócony – wchodzimy na stronę internetową Komisji Europejskiej , gdzie wpisujemy znany nam numer akcyzowy danego podmiotu, w wyniku czego otrzymujemy suchą informację co do istnienia takiego zezwolenia,

2) szerszy – wysyłamy faksem lub pocztą elektroniczną zapytanie do polskiego Biura Łącznikowego ds. Akcyzy (ELO) i prosimy o potwierdzenie danych naszego kontrahenta zagranicznego, a w odpowiedzi otrzymujemy informację nie tylko o istnieniu takiego zezwolenia (i terminie jego ważności), ale również o konkretnych rodzajach wyrobów akcyzowych, jakie podmiot ten może przyjąć.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis: Podatki osobiste

Możliwość kierowania przez polskie podmioty gospodarcze pytań do Biura ELO wynika bezpośrednio z treści art. 22 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 2073/2004 z dnia 16 listopada 2004 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych.

Od 1 lipca 2011 r. siedziba polskiego Biura ELO przeniesiona została z Ministerstwa Finansów do Izby Celnej w Rzepinie, gdzie należy kierować zapytania na fax nr 95-7509123 lub email: elo@rze.mofnet.gov.pl.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK