| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Jak w 2011 roku rozliczyć akcyzę od papierosów z banderolami z 2010 roku?

Jak w 2011 roku rozliczyć akcyzę od papierosów z banderolami z 2010 roku?

W 2010 r. Podatnik nabył papierosy od dostawcy z innego państwa UE, które zostały prawidłowo oznaczone znakami akcyzy ważnymi w 2010 r.

Zgodnie z art. 136 ust. 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst pierwotny: Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm. tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.) podatnik tak oznaczone wyroby mógł sprzedawać do końca lutego 2011 r., natomiast po tej dacie konieczne było naniesienie legalizacyjnych znaków akcyzy na każde opakowanie papierosów w celu ich sprzedaży.

Pytanie

Czy od 1 marca 2011 r. jest możliwa (bez konieczności zapłaty dodatkowych kwot podatku akcyzowego) sprzedaż przez podatnika wyrobów tytoniowych z naniesionymi na nie legalizacyjnymi znakami akcyzy w cenie maksymalnej ceny detalicznej nadrukowanej na opakowaniu powiększonej o wartość legalizacyjnej banderoli, tj. 1,30 zł na opakowanie?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 136 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe mogą być nanoszone wyłącznie znaki akcyzy z nadrukowanym rokiem wytworzenia odpowiadającym rozpoczynającemu się rokowi kalendarzowemu.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Stosownie do art. 136 ust. 6 ww. ustawy, znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe w danym roku kalendarzowym zachowują ważność do ostatniego dnia lutego następnego roku kalendarzowego.

Nabycie w 2010 r. od dostawcy z innego państwa UE papierosów wymagało oznaczenia ich prawidłowymi znakami akcyzy. Znaki te utraciły swoją ważność z ostatnim dniem lutego 2011 r. i dlatego po tej dacie konieczne będzie naniesienie legalizacyjnych znaków akcyzy na każde opakowanie papierosów w celu ich sprzedaży.

W myśl art. 8 ust. 5 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również sprzedaż lub oferowanie na sprzedaż papierosów lub tytoniu do palenia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, z odpłatnością powyżej maksymalnej ceny detalicznej, w tym w połączeniu z innym towarem lub usługą lub w połączeniu z przyznaniem nabywcy nieodpłatnej premii w postaci innych towarów lub usług, a w przypadku papierosów lub tytoniu do palenia oznaczonych jednocześnie podatkowymi oraz legalizacyjnymi znakami akcyzy, jeżeli odpłatność przekracza kwotę równą sumie maksymalnej ceny detalicznej i kwoty 1,30 zł, stanowiącej należność za legalizacyjne znaki akcyzy.

Zatem Podatnik może dokonywać sprzedaży, bez konieczności zapłaty dodatkowych kwot podatku akcyzowego, wyrobów tytoniowych z naniesionymi na nie legalizacyjnymi znakami akcyzy w cenie maksymalnej ceny detalicznej nadrukowanej na opakowaniu powiększonej o wartość legalizacyjnej banderoli, tj. 1,30 zł na opakowanie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK