| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Jak powinna rozliczać akcyzę mała elektrownia wodna?

Jak powinna rozliczać akcyzę mała elektrownia wodna?

Mała elektrownia wodna posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej i całość wytworzonej energii sprzedaje dystrybutorowi. Jednocześnie od tego dystrybutora jednostka zakupuje energie elektryczną, którą w całości zużywa na potrzeby własne zakładu produkcyjnego, który jest oddzielną gałęzią działalności elektrowni.

Czy mała elektrownia wodna (MEW) otrzyma od dystrybutora fakturę na dostawę energii z naliczonym podatkiem akcyzowym? A może będzie zobowiązana do opodatkowania podatkiem akcyzowym zużycia energii elektrycznej na potrzeby własne niezwiązane z produkcją energii elektrycznej?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst pierwotny: Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm. tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626), przez nabywcę końcowego rozumie się podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, z późn. zm.) (…).

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2010 r. (nadanym ustawą z 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. Nr 151, poz. 1013), w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest między innymi:

- sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;

- zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2.

VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

VAT 2011 - wszystkie zmiany od 1 stycznia

Począwszy od 1 września 2010 r. elektrownia wodna posiadająca wyłącznie koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej nie jest nabywcą końcowym. Tak więc sprzedaż dla niej energii elektrycznej nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem akcyzowym.

Jednak przedmiotem opodatkowania akcyzą będzie zużycie przez elektrownię nabytej energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

Podmiot powinien więc w oparciu o art. 16 ust. 1 ww. ustawy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego zgłoszenie rejestracyjne.

Ponadto, w myśl art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy, w przypadku energii elektrycznej podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwej izby celnej, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »