| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy nabywca spółki przejmuje jej prawa w zakresie podatku akcyzowego?

Czy nabywca spółki przejmuje jej prawa w zakresie podatku akcyzowego?

Przy łączeniu spółek w drodze przejęcia spółka przejmująca będzie zobowiązana do uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Spółka ta będzie musiała również uzyskać nowy numer akcyzowy podmiotu prowadzącego skład podatkowy, nadany nową decyzją wydaną dla tego podmiotu.

W interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2011 r. Minister Finansów (sygn. AE2/8012/3/CCA/11/6586) zajął stanowisko w sprawie problemu przejęcie spółki w kontekście korzystania z praw przysługujących spółce przejmowanej w zakresie podatku akcyzowego.

Minister Finansów nie zgodził się zarówno z Dyrektorem Izby Skarbowej w Warszawie, który wydał interpretację w tej sprawie jak i z podatnikiem.  

Omówiona w artykule interpretacja jest istotna dla podatników planujących przejęcie innej spółki, która prowadzi działalność powodującą podleganie obowiązkom.

Interpretacja dotyczyła połączenia spółki z o.o. i akcyjnej w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych w drodze przeniesienia całego majątku spółki przejmowanej (spółka akcyjna) na spółkę przejmującą (spółka z o.o.) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółki przejmowanej.

Minister Finansów nie zgodził się z poglądem:

1) Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zawartym w interpretacji indywidualnej z 1 lutego 2011 r. (sygnatura IPPP3/443-1111/10-2/KB), wydanej w imieniu Ministra Finansów zgodnie z którym spółka przejmująca, wstępując w prawa przysługujące spółce przejmowanej, staje się stroną decyzji w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz decyzji o nadaniu numeru akcyzowego podmiotowi prowadzącemu ten skład podatkowy

2) spółki w części dotyczącej stwierdzenia, że spółka przejmująca, wstępując w prawa przysługujące spółce przejmowanej, staje się stroną decyzji w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz decyzji o nadaniu numeru akcyzowego podmiotowi prowadzącemu ten skład podatkowy.

Polecamy: Jak zostać zarejestrowanym odbiorcą?

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

W przypadku łączenia się podmiotów prawa handlowego przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) lub osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych) przepisy Ordynacji podatkowej o tzw. sukcesji praw i obowiązków mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Zasadę tę modyfikuje art. 93e Ordynacji podatkowej, który stanowi, że przepisy art. 93-93d O.p. stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.

Tak więc sukcesja podatkowa może być ograniczona, m.in. na podstawie innych ustaw podatkowych, mających charakter szczególny w stosunku do ogólnych przepisów Ordynacji podatkowej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »