| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Uproszczenie celnych procedur uproszczonych od 2012 roku

Uproszczenie celnych procedur uproszczonych od 2012 roku

Podległa Ministrowi Finansów Służba Celna stara się być coraz bardziej przyjazna dla importerów i eksporterów. Wprowadzane są kolejne ułatwienia w stosowaniu procedur celnych, w tym procedur uproszczonych. Po „uakcyzowieniu” procedur uproszczonych, Minister postanowił wykonać kolejny krok naprzód i upraszcza procedury uproszczone.

Zmiany te, wprowadzane rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 listopada 2011 r., (Dz. U. Nr 267, poz 1579), polegają na uchyleniu przepisów, które wprowadzały dodatkowe utrudnienia i wykluczenia w stosowaniu procedur uproszczonych.

Dlatego z dniem 1 stycznia 2012 r. uchylone zostaje rozporządzenie z 27 kwietnia 2004 r., które wprowadzało wiele ograniczeń w stosowaniu procedur uproszczonych, zarówno poprzez wyłączenie niektórych towarów spod tych uproszczeń, jak też wyłączenie z niektórych (bardzo wygodnych dla importerów i eksporterów) form tych odpraw celnych.

Dzięki powyższej deregulacji, podmioty dokonujące odpraw celnych w polskich urzędach celnych będą musiały wypełnić jedynie warunki wynikające z przepisów unijnych (a więc identyczne jak w innych krajach) i nie będą już krępowani naszymi dodatkowymi, polskimi regulacjami.

Wydaje się zatem, iż od 2012 roku dokonywanie uproszczonych odpraw celnych w Polsce będzie bardziej wygodne i przyjazne dla przedsiębiorców, co w powiązaniu z istniejącymi od 1 kwietnia 2011 r. dużymi ułatwieniami w uiszczaniu VAT importowego w deklaracji miesięcznej VAT-7, powinno skutkować większą powszechnością tych procedur, a więc i łatwiejszym dokonywaniem obrotu towarowego z zagranicą.

Zobacz też: Od 1 stycznia 2012 uproszczone procedury celne bardziej akcyzowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK