| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Uproszczenie celnych procedur uproszczonych od 2012 roku

Uproszczenie celnych procedur uproszczonych od 2012 roku

Podległa Ministrowi Finansów Służba Celna stara się być coraz bardziej przyjazna dla importerów i eksporterów. Wprowadzane są kolejne ułatwienia w stosowaniu procedur celnych, w tym procedur uproszczonych. Po „uakcyzowieniu” procedur uproszczonych, Minister postanowił wykonać kolejny krok naprzód i upraszcza procedury uproszczone.

Zmiany te, wprowadzane rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 listopada 2011 r., (Dz. U. Nr 267, poz 1579), polegają na uchyleniu przepisów, które wprowadzały dodatkowe utrudnienia i wykluczenia w stosowaniu procedur uproszczonych.

Dlatego z dniem 1 stycznia 2012 r. uchylone zostaje rozporządzenie z 27 kwietnia 2004 r., które wprowadzało wiele ograniczeń w stosowaniu procedur uproszczonych, zarówno poprzez wyłączenie niektórych towarów spod tych uproszczeń, jak też wyłączenie z niektórych (bardzo wygodnych dla importerów i eksporterów) form tych odpraw celnych.

Dzięki powyższej deregulacji, podmioty dokonujące odpraw celnych w polskich urzędach celnych będą musiały wypełnić jedynie warunki wynikające z przepisów unijnych (a więc identyczne jak w innych krajach) i nie będą już krępowani naszymi dodatkowymi, polskimi regulacjami.

Wydaje się zatem, iż od 2012 roku dokonywanie uproszczonych odpraw celnych w Polsce będzie bardziej wygodne i przyjazne dla przedsiębiorców, co w powiązaniu z istniejącymi od 1 kwietnia 2011 r. dużymi ułatwieniami w uiszczaniu VAT importowego w deklaracji miesięcznej VAT-7, powinno skutkować większą powszechnością tych procedur, a więc i łatwiejszym dokonywaniem obrotu towarowego z zagranicą.

Zobacz też: Od 1 stycznia 2012 uproszczone procedury celne bardziej akcyzowe

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK