| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza na papierosy 2012

Akcyza na papierosy 2012

1 stycznia 2012 r., tradycyjnie, jak co roku, nastąpił wzrost cen papierosów wywołany wzrostem stawek podatku akcyzowego. Znów Minister Finansów nie jest Janosikiem.

Dodatkowy wzrost akcyzy na tańsze gatunki papierosów wywołali (nieświadomie i wbrew swojej woli) sami konsumenci, którzy w bieżącym 2011 roku kupowali więcej droższych papierosów.

Sytuacja taka wynika z bardzo specyficznego sposobu wyliczania minimalnej akcyzy papierosowej, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi regulacjami, które musieliśmy przenieść do naszego prawodawstwa, akcyza na papierosy wyliczana według „normalnych” stawek nie może być niższa, niż minimalna akcyza obowiązująca w danym roku.

Akcyza minimalna wyliczana jest na podstawie ogłaszanej przez Ministra Finansów tzw. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów. Wyliczenia wysokości tej ceny dokonuje się na podstawie sprawozdań składanych temu ministrowi obowiązkowo przez producentów, importerów i nabywców wewnątrzwspólnotowych papierosów.

W Monitorze Polskim  z 16 grudnia 2011 r. (Nr 113, poz. 1147) opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów, w myśl którego w roku 2012 średnia ważona detaliczna cena sprzedaży papierosów wynosić będzie 500,35 zł w przeliczeniu na 1000 sztuk papierosów, zamiast dotychczasowej kwoty 453,23 zł.

Sama zmiana stawek akcyzy uchwalona przez Sejm (która jest już przesądzona), tj. z 158,30 zł za 1000 papierosów do 170,97 złotych (przy niezmienionej części procentowej 31,41% maksymalnej ceny detalicznej) oznacza wzrost akcyzy na paczce papierosów o 25 groszy, co z podatkiem VAT daje ok. 31 groszy.

Z kolei wzrost minimalnej stawki akcyzy wyniesie 30 groszy na paczce, co z VAT daje ok. 37 groszy (nie licząc innych „dodatków” ze strony producenta).

Tak więc, biedniejszy palacz znowu dopłaci fiskusowi więcej, niż „smakosz” droższych papierosów. Przykładowo ten bogatszy (tj. palący drogie papierosy), który wypala 1 paczkę dziennie, będzie płacił miesięcznie o 9,30 zł więcej, a biedny, palący najtańsze papierosy, o 11,10  zł więcej.

Co prawda w porównaniu z początkiem 2011 roku, gdzie różnica ta wynosiła 11 zł (bogatsi) i 22 zł (biedniejsi) jest to mniejsza dyskryminacja, ale ponownie Państwo nie zachowało się jak Janosik, tylko wręcz przeciwnie – znowu odebrało więcej biedniejszym, niż bogatszym.

Zobacz: Podwyżka akcyzy na papierosy od 1 stycznia 2011 roku – czyli fiskus to nie Janosik

Akcyza na węgiel 2012 – zwolnienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK