| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza węglowa a cele ochrony środowiska i efektywność energetyczna

Akcyza węglowa a cele ochrony środowiska i efektywność energetyczna

Wśród zwolnień z podatku akcyzowego od wyrobów węglowych istnieje jedno, które sprawia bardzo dużo kłopotów w identyfikacji podmiotów uprawnionych do korzystania z niego. Zwolnienie to zawarto w art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym i dotyczy ono podmiotów gospodarczych, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Problem z zastosowaniem tych zwolnień polega na tym, że ustawodawca zapomniał określić w ustawie o podatku akcyzowym, o jakie podmioty chodzi, lub do jakich odrębnych przepisów należy się odwołać, by móc prawidłowo dokonać ich identyfikacji.

Analiza powyższego przepisu oraz polskiego prawodawstwa wskazuje na to, że mamy do czynienia z dwoma grupami podmiotów, tj.;
1) z podmiotami w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska, oraz
2) z podmiotami w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do podwyższenia efektywności energetycznej.

Jeżeli chodzi o pierwszą grupę podmiotów, to dla ich „wyłapania” posłużyć musimy się przepisami ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 1330, poz. 1070 ze zm.) – artykuł 14 tej ustawy jednoznacznie wskazuje na dopuszczalne formy realizacji programów i projektów związanych z ochroną środowiska.

Wspólną cechą tych wszystkich form jest konieczność uzyskania odpowiedniego zezwolenia lub przyznania limitu. Jeden z takich przypadków opisany został w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydanych 27 stycznia 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Organ ten, w swych interpretacjach nr ITPP3/443-233/11/JK i ITPP3/443-238/11/JK wskazał, iż podmioty, które zgodnie z zapisami ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. Nr 122, poz. 695) są objęte europejskim systemem handlu emisjami, mogą korzystać z powyższego zwolnienia z akcyzy węglowej.

Akcyza na węgiel 2012 – jak korzystać ze zwolnień podatkowych

Akcyza na węgiel 2012 – zasady płacenia podatku

Akcyza na węgiel 2012 – zwolnienia

Drugą grupę podmiotów ustalić musimy z kolei w oparciu o zapisy ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. Nr 95, poz. 551), która w swym art. 3 pkt 12 jednoznacznie definiuje przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej jako działanie polegające na wprowadzeniu zmian lub usprawnień w obiekcie, urządzeniu technologicznym lub instalacji, w wyniku których uzyskuje się oszczędność energii.

Tym razem nie ma obowiązku uzyskiwania zezwoleń na taką działalność, ale jest odwrotnie – na większość podmiotów i osób (z wyjątkiem „maluchów”) nałożono obowiązek podejmowania takich działań a niektórzy muszą ją nawet dokumentować.

Na szczęście organem decydującym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który jest uprawniony m.in. do oceny takich przedsięwzięć. A więc w razie wątpliwości, czy wstawienie przez nas nowego pieca spełnia wymogi przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej i czy w związku z tym możemy korzystać ze zwolnienia z akcyzy węglowej - warto zadać mu stosowne pytanie, aby spać później spokojnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK