| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza węglowa a cele ochrony środowiska i efektywność energetyczna

Akcyza węglowa a cele ochrony środowiska i efektywność energetyczna

Wśród zwolnień z podatku akcyzowego od wyrobów węglowych istnieje jedno, które sprawia bardzo dużo kłopotów w identyfikacji podmiotów uprawnionych do korzystania z niego. Zwolnienie to zawarto w art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym i dotyczy ono podmiotów gospodarczych, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Problem z zastosowaniem tych zwolnień polega na tym, że ustawodawca zapomniał określić w ustawie o podatku akcyzowym, o jakie podmioty chodzi, lub do jakich odrębnych przepisów należy się odwołać, by móc prawidłowo dokonać ich identyfikacji.

Analiza powyższego przepisu oraz polskiego prawodawstwa wskazuje na to, że mamy do czynienia z dwoma grupami podmiotów, tj.;
1) z podmiotami w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska, oraz
2) z podmiotami w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do podwyższenia efektywności energetycznej.

Jeżeli chodzi o pierwszą grupę podmiotów, to dla ich „wyłapania” posłużyć musimy się przepisami ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 1330, poz. 1070 ze zm.) – artykuł 14 tej ustawy jednoznacznie wskazuje na dopuszczalne formy realizacji programów i projektów związanych z ochroną środowiska.

Wspólną cechą tych wszystkich form jest konieczność uzyskania odpowiedniego zezwolenia lub przyznania limitu. Jeden z takich przypadków opisany został w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydanych 27 stycznia 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Organ ten, w swych interpretacjach nr ITPP3/443-233/11/JK i ITPP3/443-238/11/JK wskazał, iż podmioty, które zgodnie z zapisami ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. Nr 122, poz. 695) są objęte europejskim systemem handlu emisjami, mogą korzystać z powyższego zwolnienia z akcyzy węglowej.

Akcyza na węgiel 2012 – jak korzystać ze zwolnień podatkowych

Akcyza na węgiel 2012 – zasady płacenia podatku

Akcyza na węgiel 2012 – zwolnienia

Drugą grupę podmiotów ustalić musimy z kolei w oparciu o zapisy ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. Nr 95, poz. 551), która w swym art. 3 pkt 12 jednoznacznie definiuje przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej jako działanie polegające na wprowadzeniu zmian lub usprawnień w obiekcie, urządzeniu technologicznym lub instalacji, w wyniku których uzyskuje się oszczędność energii.

Tym razem nie ma obowiązku uzyskiwania zezwoleń na taką działalność, ale jest odwrotnie – na większość podmiotów i osób (z wyjątkiem „maluchów”) nałożono obowiązek podejmowania takich działań a niektórzy muszą ją nawet dokumentować.

Na szczęście organem decydującym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który jest uprawniony m.in. do oceny takich przedsięwzięć. A więc w razie wątpliwości, czy wstawienie przez nas nowego pieca spełnia wymogi przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej i czy w związku z tym możemy korzystać ze zwolnienia z akcyzy węglowej - warto zadać mu stosowne pytanie, aby spać później spokojnie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »