| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Cydr wyprowadzany ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (wprowadzany do konsumpcji) powinien być prawidłowo oznaczony znakami akcyzy.

Mając na uwadze powyższą delegację Minister Finansów wydał rozporządzenie z 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz. U. Nr 157, poz. 1055), w którym zwolnił z obowiązku oznaczania znakami akcyzy niektóre wyroby akcyzowe inne niż określone w art. 118 ustawy o podatku akcyzowym. Zwolnienie jest ograniczone czasowo do dnia 31 grudnia 2012 r.

I tak w poz. 2 załącznika do rozporządzenia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zostały zwolnione określone wyroby przyporządkowane do danego grupowania o kodzie ex 2206 00, tj. wyroby (grupy wyrobów) określone jako pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone – wyłącznie napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych.

Kiedy hurtownik alkoholu może starać się o zwrot akcyzy?

Kiedy trzeba płacić akcyzę od alkoholi przywożonych dla osób fizycznych

Przy czym w myśl objaśnień do ww. załącznika wyrażenie ex oznacza, że zwolnienie
z oznaczania znakami akcyzy dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania (wymienionego w kolumnie 3 załącznika).

Zatem cydr wyprowadzany ze składu podatkowego Podatnika poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (wprowadzany do konsumpcji) winien być prawidłowo oznaczony znakami akcyzy, gdyż zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy określone w poz. 2 załącznika do cytowanego wyżej rozporządzenia, odnosi się wyłącznie do napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, klasyfikowanych do kodu CN 2206 00.

Cydr pomimo klasyfikacji do kodu CN 2206 00 nie jest mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, lecz cały alkohol zawarty w produkcie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji soku jabłkowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK