| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Cydr wyprowadzany ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (wprowadzany do konsumpcji) powinien być prawidłowo oznaczony znakami akcyzy.

Mając na uwadze powyższą delegację Minister Finansów wydał rozporządzenie z 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz. U. Nr 157, poz. 1055), w którym zwolnił z obowiązku oznaczania znakami akcyzy niektóre wyroby akcyzowe inne niż określone w art. 118 ustawy o podatku akcyzowym. Zwolnienie jest ograniczone czasowo do dnia 31 grudnia 2012 r.

I tak w poz. 2 załącznika do rozporządzenia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zostały zwolnione określone wyroby przyporządkowane do danego grupowania o kodzie ex 2206 00, tj. wyroby (grupy wyrobów) określone jako pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone – wyłącznie napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych.

Kiedy hurtownik alkoholu może starać się o zwrot akcyzy?

Kiedy trzeba płacić akcyzę od alkoholi przywożonych dla osób fizycznych

Przy czym w myśl objaśnień do ww. załącznika wyrażenie ex oznacza, że zwolnienie
z oznaczania znakami akcyzy dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania (wymienionego w kolumnie 3 załącznika).

Zatem cydr wyprowadzany ze składu podatkowego Podatnika poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (wprowadzany do konsumpcji) winien być prawidłowo oznaczony znakami akcyzy, gdyż zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy określone w poz. 2 załącznika do cytowanego wyżej rozporządzenia, odnosi się wyłącznie do napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, klasyfikowanych do kodu CN 2206 00.

Cydr pomimo klasyfikacji do kodu CN 2206 00 nie jest mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, lecz cały alkohol zawarty w produkcie pochodzi wyłącznie z procesu fermentacji soku jabłkowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK