| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza od energii elektrycznej produkowanej z biogazu

Akcyza od energii elektrycznej produkowanej z biogazu

Podmiot prowadzi oczyszczalnię ścieków i jednym z produktów ubocznych procesów oczyszczania ścieków są osady ściekowe. W wyniku procesu fermentacji osadów ściekowych powstaje biogaz (kod CN 2711 29 00), który służy do produkcji energii elektrycznej w elektrowni biogazowej.

Znaczna część wyprodukowanej energii elektrycznej zużywana jest na potrzeby własne oczyszczalni ścieków w tym między innymi przez urządzenia elektryczne służące do realizacji procesów oczyszczania ścieków i przeróbki osadów.

Elektrownia biogazowa posiada obecnie dwa generatory służące do produkcji energii elektrycznej z biogazu o mocy 0,192 MW każdy, co oznacza że łączna moc generatorów nie przekracza 1 MW.

Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?

Pytanie podatnika:

Czy Podmiot może korzystać ze zwolnienia określonego w treści § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2010 r. Nr 159, poz. 1070 z późn. zm.) w zakresie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów i zużywanej w przedsiębiorstwie na potrzeby oczyszczalni ścieków?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
(tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest miedzy innymi zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy, lub zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w cytowanym przepisie, który wyprodukował tę energię.

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Natomiast zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.08.2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2010 r. Nr 159, poz. 1070 z późn. zm.), zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Biogaz wykorzystywany do napędu silników w agregatach prądotwórczych jest klasyfikowany w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej w pozycji CN 2711.

Energia z własnego generatora – czy trzeba płacić akcyzę?

Dla tej grupy wyrobów przeznaczonych do napędu silników spalinowych w stanie gazowym miałaby zastosowanie stawka z art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a tiret drugie ustawy.

Jednakże zgodnie z art. 164 ust. 1 ustawy do dnia 31 października 2013 r. stosuje się zerową (0%) stawkę akcyzy.

Zatem dla skorzystania ze zwolnienia wynikającego z treści § 9 rozporządzenia konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

VAT 2011 - najważniejsze zmiany

1. zużyta energia musi zostać wyprodukowana z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW,

2. energia winna być nie dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą służących do przesyłania energii elektrycznej,

3. do produkcji energii elektrycznej należy wykorzystać wyroby energetyczne, od których została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Podmiot, który spełnia wszystkie wskazane powyżej warunki korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie § 9 rozporządzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »